08 Haziran 2015

Türkiye'de herkesi kucaklayan bir parti olmadığı ortaya çıktı


Seçmen Ak Partiye "one minute" dedi. Yolsuzluk, başkanlık ve saray tartışmalarının uzun süre gündemde tutulması iktidar partisini zayıflattı. AKP bunlara karşı net tavır koyamadı. Özellikle başkanlık meselesinde iktidarın ısrarlı olması ve bunu diretiyor gibi bir görüntü vermesi ve HDP'nin bunu iyi kullanarak "seni başkan yaptırmayacağız" gibi gayet kitleye hitap eden bir söylem kullanması başkanlığa karşı olanların HDP'ye kaymasında etkili oldu. Onun dışında AKP kadroları belirlenirken tabanın pek istemediği kişilerin tercih edildiği konuşuluyor. Milli görüşe yakın olanların tasfiye edildiği ve öyle seçime girildiği ve bunun da İslami kesimde bir öfkeye neden olduğu söylentileri var. Her ne sebeple olursa olsun AKP oylarının düşmesinde kendi hataları olduğu mutlak. Bu sebeple hatayı başka yerde aramak AKP'ye fayda sağlamaz. Halk "farklı bir Cumhurbaşkanı" modeline de sıcak bakmadığını gösterdi. Millet AKP'ye "kendine çeki düzen ver, fazla yüksekten konuşma, seni öteki ile koalisyon yapmak zorunda bırakırım" dedi.

CHP olduğu yerde sayıyor. Halk AKP'yi cezalandırırken bile CHP'ye teveccüh etmedi ve bir kez daha gösterdi ki bu millet CHP'ye tek başına iktidarı vermeyecek. Ana muhalefet iktidarın oy kaybetmesine sevineceğine AKP'den kaçan oyları neden yakalayamadığına üzülmelidir. AKP'nin ölüsü en yakın rakibi CHP'ye %15 fark atmasını sağladı. Bu ana muhalefet için utançtır. O kadar proje açıklamasına ve ikramiye vaadinde bulunmasına rağmen halk CHP'den başka şeyler istediğini gösterdi ve samimi olmadığını gördü. AKP'ye nasıl ki sadece proje yapıyor diye oy vermediğini gösterdiyse CHP'ye de sadece ekonomik vaatlerle bu işin olmayacağını anlatmaya çalıştı. CHP çok daha samimi olarak halka inmeli ve AKP'nin başarısızlığına sevinmek yerine kendi başarısına sevineceği günler için çaba sarfetmelidir.

MHP oylarında artış söz konusu. Ancak MHP bu oy artışının taktik ve emanet oylar olduğunu bilmeli ve kendisini sorgulamalıdır. Özellikle İstanbul'da HDP'nin gerisine düşmüş bir MHP'nin seçim sonuçlarına sevinmesi düşünülemez. HDP'nin oy artışı da emanet oylara bağlıdır. Bunun kendileri de farkında. AKP'ye ceza vermek isteyen seçmen CHP yerine HDP'ye oy vermenin daha etkili bir cezalandırma olacağını düşünmüş olmalı. Özellikle CHP'den HDP'ye önemli bir oy kayması olduğu gözüküyor. Bu taktiksel olarak başarılı oldu. Doğu illerinde HDP'nin AKP'yi önceki seçimlere göre daha çok farkla geçtiği de görüldü. HDP'nin tek başına "seni başkan yaptırmayacağız" demesi bile yeterli oldu. HDP'nin bu söylemi seçimlerin AKP ile HDP arasında geçiyor görüntüsü verdi. Cumhurbaşkanı ile girdikleri tartışmalardan da başarılı çıkmış görünüyorlar.

Şimdi ne olacak? Kesinlikle erken seçim olmalı. Ben koalisyon olacağına inanmıyorum olsa da koalisyon pek uzun süre iş yapamaz. HDP, AKP ile koalisyon yapmayacağını açıkladı. MHP, AKP-CHP-HDP koalisyonunda ana muhalefet olmaya hazırız dedi. Dolayısıyla koalisyonun uzun ömürlü olmayacağı açık. AKP, erken seçime giderken daha uzlaşmacı bir dil kullanmalı, Cumhurbaşkanı meydanlarda fazla görülmemeli ve her partiyi kucaklayan bir modele dönmeli. Abdullah Gül'ün partiye geri dönmesinin büyük yararı var. Başkanlık sisteminden söz etmemeli. Ve son olarak tabanın memnun olmadığı AKP kadrolarının mutlaka değiştirilmesi gerekir. AKP bunları yapmadan erken seçime giderse sonuç pek değişmeyecektir. Ancak bunu yapar ve halkın verdiği mesajı aldığını halka gösterebilirse oylarını artıracaktır.

Bu seçimler aslında siyasetin tıkanık olduğunu gösterdi. AKP'den kaçmak isteyen halk parti bulamadığı için stratejik düşündü ve MHP'ye oy verdi. CHP seçmeninin bir kısmı HDP'ye oy verdi. Sonuçta birinci kazanan HDP, ikinci kazanan MHP oldu. Halk ana muhalefet partisine AKP'ye verdiği gibi gönülden oy veremiyor. İktidarı cezalandırırken bile ana muhalefete değil muhalefete kayıyor. CHP orta gelir tuzağına düşmüş bir Türkiye gibi %25'lerde dolaşıyor. CHP seçmeni de stratejik davranıp AKP'ye en çok zararlı olan seçeneği iyi düşünerek HDP'ye oyunu veriyor. Sonuçta AKP'nin oy kaybetmesiyle Türkiye'de herkesi kucaklayan bir parti olmadığı yine ortaya çıktı. Zaten AKP de bu özelliğini kaybettiği görüntüsü verdiği için oy kaybına uğradı. Erken seçime hazır olun.

Kaan Yiye
twitter.com/kaan9871

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.