28 Temmuz 2015

Hüseyin Akın: "Bugünün Türkiye’sini okumak için İsmet Özel’i baştan başlayarak yeniden okumak gerekir."


Genç kuşakları Mehmet Akif’le, Ömer Seyfettin’le, Yahya Kemal’le, Ahmet Hamdi Tanpınar’la, Ahmet Haşim’le… tanıştıralım.

Oğuz Atay okusunlar, Rıfat Ilgaz’ın yazdıklarını es geçmesinler, Sabahattin Ali de bu toprakların insanıdır, bilsinler. Hele Kemal Tahir, İdris Küçükömer’i hiç ertelemesinler.

Nazım Hikmet’i eleştirsinler, ama korkmasınlar. Kürt-Türk, Alevi-Sünni, Solcu-Sağcı… bu toprakların muhtelif renkleri ve realitesiyiz.

Ait olduğumuz müşterek değerler gölgemizin gövdemizi izlediği gibi bizi takip eder. Yunus da bizim sesimiz, Karacaoğlan da Pir Sultan Abdal da. Şeyh Galip’ten Sezai Karakoç’a bizi ulaştıracak yol bu gelenekten geçer.

Bugünün Türkiye’sini okumak için İsmet Özel’i baştan başlayarak yeniden okumak gerekir. Mustafa Kutlu okunmadan kaybettiğiniz renk, eda ve iklimi bulamazsınız.

Birbirine diş bileyip kin fırtınası estiren gençlere değil, birbirinin yaşam tarzına, düşünce yapısına saygı gösterip beyin fırtınaları estiren gençlere ihtiyacımız var.

Ölümler ölümlere ulanmakta ustadır’ der İsmet Özel. Gerilimler, kin ve nefretler de öyledir bir bakıma.

Bir soğuk hava dalgası bir bulaşıcı hastalık gibi memleketi kasıp kavurur.

Herkes kendinden olmayana karşı savaş düzeni almaya çalışır, yığınaklar yapar.

Hiç kimse kendi ölüsünden başkasına ağlamaz. Ölümler, ölüler ve mezarlıklar bile ayrışmıştır.

İçimizde kendini taşlara vuran bir soru öfke patlamasıyla fırlar yerinden ve ters dönerek haykırır: Sebep ey?!

Hüseyin Akın - @huseyinakin_
(Milli Gazete, 28.07.2015)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.