14 Temmuz 2015

İnsan hız yeteneğini bir makineye devredince her şey değişir


Teknoloji devriminin insana armağan ettiği bir esrime biçimidir hız. Motosiklet sürücüsünün tersine, koşucu, kendi bedeninin varlığını her zaman duyumsar, ilaç ampullerini, soluk durumunu hiç aklından çıkarmamak zorundadır; gövdesinin ağırlığını ve yaşını hisseder koşarken, kendi kendinin ve yaşamının zamanının her zamankinden daha fazla bilincindedir. İnsan hız yeteneğini bir makineye devredince her şey değişir: Artık kendi gövdesi oyunun dışındadır ve bir hıza teslim eder kendini, cisimsiz, maddesiz bir hıza, katıksız hıza, hızın hızlılığına, esrime hıza.
- Milan Kundera, Yavaşlık

İnsanın gökyüzüne bakacak vakti olmalı, yapamadım, yetiştiremedim, edemedim, hiç bir zaman bitmez, hiç bir devirde de bitmemiştir. Hilkate bakmalı insan, kendisiyle yalnız kalmalı, işte yokluk öyle başlıyor... Varlık zor, varlık çok ağır, varlıkla meşgul olmak... O siklet kalbi çok yoruyor azizim.
- Sadettin Ökten

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.