08 Eylül 2015

Bu iki kâğıt israfında Dağlıca'ya dair bir şey var mı?


Ne diyordu şair?

"Savaştan savaşa bizimdir vatan.
Barışta sahibi değişir oğul"

Çok değil 6 ay önce dönemin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Edine'de Sinagog açılışında;
"Bu vatanda bir Müslüman’ın ne kadar hakkı varsa, bir Yahudi’nin, bir Hıristiyan’ın başka inanç grubunun da o kadar hakkı vardır" diyordu. Bu sözler söylendiğinde hiç kimse 'ne diyorsun sen' demedi, kimse bir tepki göstermedi.

Bugün gazetelerin tamamı "Dağlıca" ile dolu.

Ama Bülent Arınç'a -ve temsil ettiği zihniyete- göre bu 'vatan'da Müslümanlar kadar hak sahibi olan Yahudi ve Hristiyanlar'a ait iki gazetede bugün tek satır "Dağlıca" yok (belki iç sayfalarda emlak ilanları, lig fikstürü yanında vardır, bakmadım oralara).

İstikbalini; '1918'de Maraş, Antep, Urfa, İzmir, İstanbul'u işgal edenleri alkışlamakta, 1922'de Sakarya'da önümüze kattığımız orduda arayanlar'ın zerre kadar bu vatanda hakkı yoktur, olamaz da.

Tarihin ve milletin vermediği hakkı, hak sahibi olmayanlara bol keseden "ihsan" edip, kendisine siyasi ikbal devşirmeye çalışanlara yuh olsun. Bunlara sessiz ve tepkisiz kalarak alan açanlara da yazıklar olsun.

Mithat Bayram
twitter.com/tadk_

1 yorum:

  1. İyi de her iki gazetede günlük değil haftalık gazete.

    YanıtlaSil

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.