27 Eylül 2015

Lütfi Bergen: "Kentleriniz öldürüyor ve yaralıyor."


Müslümanlar apartmanlaşmayı kendileri seçtiler, apartman-otomobilleşmeye son verecek olan da kendileridir.

10 yıldır atanmayı bekleyen öğretmen 15 yıl da okumuştur. Halı dokumayı öğretseydik bir şehirde kendi iki katlı evini inşa edecekti. Evlerinize makine halısı almak için öğretmen oluyorsunuz. Halıyı kendiniz dokusa, mobilyayı marangoz eşiniz yapsa mutlu olurdunuz. Parayla aldığınız fabrika halıları naylon-petroldür. 2 seneliktir. Dokuyacağınız halı yündür. Asırlıktır.

Kent sömürüyor, manzarayı kapatıyor, trafiği zindan oluyor, vakti öldürüyor. Bugün yazdıklarımız on yıl sonra "doğruymuş" dediğiniz şeyler olacak. Kentleriniz öldürüyor ve yaralıyor. Senede 3500-4000 ölümlü kazayı öyle kanıksadınız ki "kader" diyorsunuz.

"Köpek sadıktır" diyerek ona çobanlık yapan, pisliğini toplayan adam-kadınlar at konusuna gelince bunu ilkellik görüyorlar. Kent insanı kedi-köpek çobanıdır. Evladı yoktur. Çünkü evlenememiştir. Evlense bile çocuğu yoktur. Mirasını köpeğine bırakacak kadar delidir. Köpeklere çobanlık yapan halk yiyemediği pizzayı da ona yedirerek onu kendine benzetmeye çalışan bir biyo-iktidardır.

Otobüslerin işçilere bedava olması gerekir. Öğrencilere en yüksek bedel uygulanması gerekir.

"İşletme mezunu koruma görevlisi" arıyorlar. Yani bildiğin bekçi. İsim değişince sıfat değişiyor mu?

Fil yoktu ama deve vardı. Allah develeri hacc ibadeti ile zikretmiştir. Mübarektir.

Bakmıyorlar mı o deveye; nasıl yaratıldı? (Gaşiye 17)

Allah incir ve zeytine de yemin etti. Bunları kentlerinizde bulamazsınız. Dedemin bahçesinde inciri ağaçta yerdik. Şehirdi.

Müslüman kadınlar halı dokumaya başlarsa Allah onlara Müslüman marangozlar gönderecek. Musa'yı saraydan çoban kıza gönderen Rabbe hamdolsun.

Lütfi Bergen
twitter.com/BergenLutfi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.