17 Eylül 2015

Otorite deneyi1965'te, Yale Üniversitesi'nde ünlü psikolog Stanley Milgram'ın gerçekleştirdiği 'otoriteye itaat deneyi' büyük bir şaşkınlığa ve tartışmalara rol açmıştı. Deneye katılanlar, oluşturulan deney ortamında, hiç tanımadıkları ve kendilerine bir zararı dokunmamış bir kişiye 450 volt elektroşok vermişlerdi. Orijinal deneyin yapılmasından yaklaşık 50 yıl sonra deney tekrarlandı. Orijinal deneyle benzer sonuçlar alınınca, benzer tartışmalar yeniden ortaya çıktı.

Zalim bir hükümdarın zalim bir devlete ihtiyacı vardır. Bu yüzden 1 milyon küçük zalimi işe alır. Her biri de işlerini profesyonelce ve pişmanlık duymadan yaparlar. Çünkü suç 1 milyona bölününce hiç kimse suçlunun kim olduğunu hatırlamayacaktır. Bir tanesi kurbanları tutuklayacak ama sadece tutuklama yapacak, diğerleri kurbanı kamplara götürecek ama görünen sadece makinistler olacak. Biri kurbanları hapse atacak ama görünen sadece hapishane müdürü olacak. En vahşi olanları da son anda ortaya çıkacak ama bu itaat zincirine müdahil olan herkes için her şey gayet normal görünecek.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.