19 Ekim 2015

Söyleşi: Timsal Karabekir


Timsal Karabekir

Kazım Karabekir’in üçüncü kızıdır. 1941’de Ankara’da doğdu. 26 Ocak 1948’de, 7 yaşını bitirdiği gün babasını kaybetti. Babasının vefatından sonra aile İstanbul Erenköy’deki köşke yerleşti. İngiliz High School Lisesi’ni bitirdi. 1960 yılında Bir Ayesbeyoğlu ile evlendi. Bu evliliğinden 3 çocuğu oldu. Eşinin yedek subaylık yaptığı Sivas Şimkürek köyünde öğretmenlik yaptı. Daha sonra Aydın’da bir süre ziraat ile ilgilendiler. 1978 yılında “Uğur Tenis Tesisleri”ni kurdu ve 1996 yılına kadar tenis ve spor faaliyetlerinde bulundu.

İkinci evliliğini Atilla Köymen Yıldıran ile yaptı. Eşi ile birlikte Doğu ve Güneydoğu’da seri konferanslar verdiler. Konferans konuları, “Silah Değil Kalemle Savaşmalıyız” oldu. 1999 yılında Atilla Köymen Yıldıran’ın öncülüğü ile Kazım Karabekir Kültür Merkezi’ni kurdular. 2003 yılında buna katılan Kazım Karabekir Vakfı’nın ve Müzesi’nin kurucusu oldu. Bu vakıf ile Türkiye Cumhuriyeti’ne hizmet etmek, yakın tarihimize ışık tutmak, ulaşabildiği her yere yardım edebilmek ve genç nesile tarihimizi öğretmek için çalışmaktadır.

Son yıllarda kapsamlı bir konferans serisini gençlerle buluşturmaktadır. Bu konferanslarının konusu, Kazım Karabekir Arşivi’nden yararlanılarak oluşturulmuş fotoğraflar ile “Çanakkale’den Cumhuriyet’e”, “Dünü Unutma ki Yarına Hakkın Olsun” başlıkları altında toplanmıştır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.