02 Kasım 2015

Kamusal alanda Müslüman erkekler


Nihayet Dergi “Kamusal alanda Müslüman erkekler” başlığıyla karşınızda.

Modernleşme sürecimiz boyunca hem yabancıya benzemek/benzememek hem de eski/yeni karşıtlığı üzerinden ele aldık giyim kuşam meselesini. Erkek ve kadın kıyafetlerinin birbiri ile etkileşim halinde değişip dönüştüğünü göz ardı ettiğimizden olsa gerek, özellikle 1970’lerden beri hep muhafazakâr kadın kıyafetlerini, örtünmeyi, ‘yanlış’ ya da ‘fazla’ örtünmeyi tartışıyoruz.

Halbuki muhafazakâr delikanlılarla yaptığımız soruşturmanın cevapları, kıyafetle ilgili ‘dramatik bir gerilim’ yaşadıklarını ortaya koyuyor.

Bu tespitten yola çıkarak hazırladık “Kamusal alanda Müslüman erkekler” dosyasını.

Yaşlılar, orta yaşlılar ve gençlerin günlük hayat içinde kıyafetleriyle girdikleri diyaloğu anlamaya çalıştık.

İsmail Kara, Erkeklere de ‘Başörtüsü’ yazısında erkek tesettürünün daima dönüşmeye meyyal ahvalini yazarken, Cihan Aktaş "Tesettür Beraberliği"nde kadın ve erkeklerin tesettür birlikteliğini yazdı.

M. Fatih Karakaya Giyinmenin Ekonomi-Politiği, Selim Demirci Muhafazakarlığa Din-Dar Geldi, Osman Bülent ManavCarpe Diem” vs. “Hûş Der Dem” yazılarında muhafazakar erkeklerin kıyafetlerinde meydana gelen dönüşümü ele aldı.

Devlet Opera ve Bale’den emekli, şimdilerde Fatih Çarşamba’da terzilik yapan Hüseyin Yörük ile mütedeyyin erkeklerin giyim kuşamları üzerine konuştuk: Slim Fit ya da Selim Fit.

Farklı yaşlardaki erkeklerin kendi kıyafetleri ve modern kıyafetler üzerine değerlendirmelerini iki soruşturma altında ele aldık:

Şalvardan Pantolona, Pantolondan Şorta, Ya Sonra…

Kararsız Kimlikler, Kararsız Kıyafetler

Diriliş dizisi oyuncularıyla dizideki kostümleri ve gündelik kıyafetleri üzerinden erkek gardırobunu konuştuk: Şapkayı Alan Başı da Alır.

Zaman Tünelinde Seyrüsefer: Erkek Gardırobundan Gelip Geçenler yazısı erkek kıyafet modasında tarihi bir yolculuk…

http://www.nihayet.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.