18 Kasım 2015

Türk Milleti


- Türk milleti Hz. Hasan Efendimizin özel olarak duasını almış bir millettir. İster kabul etsinler, ister etmesinler... "Allah size ve kavminize, İslâm'a hizmet etmeyi nasip etsin.". Hz. Hasan Efendimizin bu duası müstecap olmuştur.

- Münasebetsiz bir kitap var, fevkalade yalan dolu, "Türkler Nasıl Müslüman Oldu?" diye. Yalandır o kitap, öyle bir şey yok. Satuk Buğra Han'ı bilmeyen, Türklerin nasıl Müslüman olduğunu bilmez.

- Fütuhat-ı İslamiye'ye baktığın zaman, Resul-i Kibriyâ ve Hulefa-i Raşidin'den -Emevilerin ilk zamanındaki bir parça küçüklerin haricinde- Fütühat-ı İslamiye tamamen Türkler tarafından yapılmıştır.

- Bugün bütün uzak doğuda yani Endonezya, Tayland, Malezya, Türkistan tarafında ve Hindistan Müslümansa, Türklerin sayesindedir. Bütün Hazar Denizinin batısı ta Tuna'nın ilerisine kadar Türklerin eliyle Müslüman olmuştur.

- İslam medeniyetinin en yüksek ilim ve sanat eserlerini yaratanlar, Müslümanlar içerisinde Türklerdir.

- Türk kavramı bir ırka mensubiyeti ifade etmemelidir. Bir düşünceye, bir hayat görüşüne, bir yaşam tarzına sahip olmayı ifade eder.

- Adam korkak. Korkak Türk olmaz kardeşim. Senin ırkın Türk de olsa sen korkaksan Türk değilsin.

- Türk'ün ikram etmeyeni de olmaz. Anadolu'ya gidiver bir köye, en fukara köye, bir dilim ekmeği olsa yarısını sana verir. Hatta hepsini veren de var.

- Misafir hakkında türküsünü olan tek toplum dünyada Türk. "Aziz misafir gelmiş, şeker şerbeti ezelim" diyor, türkü yapmış. Ne balkanlarda, ne uzak doğuda, bu nevi sözlere sahip bir türkü görmedim, rastlamadım, belki vardır ben rastlamadım. "Aziz misafir gelmiş" diye türkü yakıyor Türk.

- Türk düşüncesine, Türk yaşam tarzına, Türk gibi olmaya gayret eden herkes Türktür; ırkı ne olursa olsun.

- Yalnız biz Türkler, Resul-i Kibriyâ Efendimizi o kadar çok severiz ki, belki Efendimizle bir akrabalığı vardır diye bütün Arap milletini "kavm-i necib-i Arab" diye ululamışızdır. Bu, Rasulullah Efendimize olan saygımızdan ve sevgimizden dolayıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.