17 Kasım 2015

"Ya alkol ikram edilecek, ya sergi iptal edilecek."


Ressam ve şair Bünyamin Ka’nın Galataeaart’ta 8 Aralık’ta başlaması gereken ‘Dün Biriktiricisi’ adlı suluboya sergisi; sanatçının sosyal medya hesabından duyurduğu üzere ‘açılış kokteyli alkolsüz olamayacağı için’ iptal oldu. Sanatçı ile sürecin nasıl geliştiğini, yetkililer ile arasında geçen diyaloğu, galerinin gösterdiği bu katı tutumun olası nedenlerini ve bundan sonra ne yapacağını M. Hakan Kekeç konuşmuş.

Galataeaart’ta 8 Aralık’ta başlaması gereken ‘Dün Biriktiricisi’ adlı suluboya serginiz, açılış kokteyli alkolsüz olamayacağı için iptal edilmiş. Nasıl oldu, nasıl bir diyalog geçti yetkililerle aranızda?
Olayın serencamı kısaca şöyle: sergi için geçtiğimiz aylarda Galatea art sanat galerisiden bir yetkili beni aradı ve güz dönemi için resimlerimden oluşan bir sergi düzenlemek istediklerini söyledi. Bu davetleri üzerine görüştük ve serginin genel hatları, tarihi, duyurusu vs. meseleler hakkında konuştuk ve anlaştık. O görüşmede de açılış kokteyli mevzu bahis olmuştu ve ben ikramların alkolsüz olmasını istediğimi belirttiğimde yetkili hanımefendi bunun sorun olmayacağını ifade etti, hatta üzerinde pek durmadı bile. Ben hazırlıklara başladım ve tamamladım. Birkaç gün önce son detayları konuşmak ve sözleşmeyi imzalamak için galeriye gittiğimde bu defa galeri sahibi Ali Bey ile görüştük. Onların genel uygulamaları, bütün ikramların ve diğer masrafların ressam tarafından bir miktar para ile karşılanması şeklinde. Ödenecek miktarı konuşurken mevzu kokteylde sunulacak kaliteli şaraplara geldi. Bunu istemediğimi daha evvel söylediğimi belirttim. Fakat Ali Bey, böyle bir şeyin asla olamayacağını ve bu talebimin çok yersiz olduğunu söyledi. Şimdiye kadar alkol ikramı olmayan hiç bir sergi düzenlemediğini ve düzenlemeyeceğini de ekledi. Kendisinin CHP milletvekili adayı olduğunu, düzenlediği sergiye davet ettiği insanların da hep bu çevreden “çağdaş” insanlar olduğunu ifade ederek üstüne bir de “yoksa siz akepeli misiniz” diye sordu. Bu, tuhaflığından cevap vermediğim sorudan sonra da “buraya akepelileri mi dolduracağız” diye daha da acıklı bir söz daha sarf etti. Şimdi, bu soruya nasıl cevap vermek gerek bilemiyorum çünkü önce şu bilgiye sahip olması gerekiyor; alkol, Ak Parti tüzüğünde değil, kutsal kitabımızda yasaklanmıştır. Benim bu ikramı istemeyiş sebebim ilahi bir emre dayanıyor ve “din ve vicdan hürriyeti” diye adlandırılan başlık altında bu tercihime saygı duyulması icab eder. Eğer onlar “alkolsüz olmaz” diye emreden bir dine mensup iseler yani gerekçelerinin yaslandığı şey benimki gibi bir şeyse biz de buna hürmet edelim. Nihayetinde konuşma şöyle sonlandı, bu uygulamalarından, çağdaşlıklarından asla ödün veremeyecekleri, eğer hâlâ sergiyi açmak istiyorsam, yüksek bir miktar kira bedeli ile galeriyi bana kiralayabileceklerini ama o süre zarfında bürolarını kapalı tutacaklarını, hiçbir biçimde serginin ev sahibi olarak adlarını geçirmeyeceklerini ifade ettiler. Yani serginin tek iptal sebebi, alkol ikramı şartı.

Kaynak: Star Kültür Sanat

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.