03 Aralık 2015

Devrimin temel gayelerinden biri: dinin etkisini zayıflatmak


Harf devriminin tek amacı ve hatta en önemli amacı, okuma yazmanın yaygınlaşmasını sağlama değildir. Okur-yazar oranının düşük oluşunun yegâne sebebi alfabenin öğrenilmesinin zor olması değildi. Uzun yıllar devlet, eğitim sorununa eğilmemiş, kütlesel eğitime önem vermemişti. Devrimin temel gayelerinden biri yeni nesillere geçmişin kapılarını kapamak, Arap-İslâm dünyası ile bağları koparmak ve dinin toplum üzerindeki etkisini zayıflatmaktı. Yeni nesiller, eski yazıyı öğrenemeyecekler, yeni yazı ile çıkan eserleri de biz denetleyecektik. Din eserleri eski yazıyla yazılmış olduğundan okunmayacak, dinin toplum üzerindeki etkisi azalacaktı.

İsmet İnönü
(Hatıralar, 2. Cilt, sf. 223)

1 yorum:

  1. Sayfa numarasının doğru olduğuna emin misiniz? İsmet İnönü'nün Hatıralar kitabındaki Harf Devrimi ile ilgili düşüncelerini yazdığı bölüm 1985 basımı iki ciltlik kitabında 2. cildin 221. sayfasında, 2006 basımı tek ciltlik halinde ise 483. sayfasındadır. Buradaki ilgili paragrafta da yukarıdaki gibi bir bilgi yoktur.

    YanıtlaSil

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.