01 Aralık 2015

Kalbin tamiri


İnsan o kadar rakik, o kadar duygusal, o kadar hassas, nazik bir mahluktur ki kalbi kırıldığı anda o kalbin bir daha tamiri mümkün değildir demeyeceğim ama fevkalade zordur. Onu da kalp doktorları var, tabib el-kulûb var, kalpleri tamir eden hekimler var, onlar tamir eder. Bypass'la o iş olmuyor, bypass'la kalbin fizyolojisi düzeliyor eyvallah, hiçbir itirazımız yok. Ama bir insanın kırılan kalbini herkes kolay kolay tamir edemez. Benim tanıdığım bir "büyük" vardı, o derdi ki "ben bir 'talebem'de bir su-i hâl görsem, onu kolay kolay söyleyemem, üzülür. Çok hususi bir vaziyet ortaya çıkarsa ki o tertîb-i haktır, o zaman söyleyebilirim. Ama onun hakkında dua ederim. Düzelmediyse bir daha ederim, düzelmediyse bir daha ederim.". İşte kalp böyle olunca, Allah o kalbin arzusunu kırmaz. "Kalpten kalbe bir yol vardır" lafzı da buradan anlam kazanır... Eskilerin duası şöyleydi: "Ya Rabbi, bizi kendi kendimize bırakma, tevfikini bize refik eyle."

Sadettin Ökten
*Serdar Tuncer'in 19 Ocak 2014 tarihinde Başka Şeyler'de konuğu Prof. Dr. Sadettin Ökten'di. Programın tamamını şuradan izleyebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.