04 Aralık 2015

Nureddin Topçu 40. yılında anılıyor


Türkiye Yazarlar Birliği büyük düşünürü anıyor:
40 YIL SONRA NUREDDİN TOPÇU Bilgi Şöleni


Türkiye Yazarlar Birliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Dairesi’nin desteği ve Sosyal Düşünce Akademisi’nin katkısı ile büyük düşünürümüz Nureddin Topçu'yu vefatının 40. yılı dolayısıyla anıyor. Bu münasebetle 18-20 Aralıkta İstanbul’da üç günlük bir bilgi şöleni düzenlenecek. 18 Aralık Cuma günü Yenikapı Mevlevihanesi/Medeniyetler İttifakı Enstitüsü’nde açılış oturumları ile başlayacak faaliyet, cumartesi ve pazar günleri Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi'nin Sultanahmet’teki Kültür Merkezi’nde devam edecek.

1909'da İstanbul'da doğan Nureddin Topçu, Cumhuriyet'ten sonra Avrupa'ya felsefe tahsiline gönderilen ilk isimlerden. Sorbon Üniversitesi'nde felsefe doktorası yapan ilk Türk olan Topçu, bu unvanı çok başarılı bulunan Conformizme et Revolte (Uysallık ve İsyan, Türkçesi İsyan Ahlâkı adıyla yayınlandı) isimli teziyle aldı. Türkiye'ye döndükten sonra Galatasaray Lisesi'nde başladığı felsefe hocalığını, muhtelif liselerde emekliliğine kadar sürdürdü. 1939'da Hareket dergisini yayınlayan Topçu, böylece Cumhuriyet devrinde ilk fikrî muhalif yayını başlatmış oldu. Bu dergideki yazılarıyla, kitaplarıyla ve Kültür Ocağı ve Milliyetçiler Cemiyeti gibi kuruluşlardaki faaliyetleriyle geniş bir aydın kesimi etkileyen ve fikirlerinin teşekkülünde rol oynayan Topçu, 1975 yılında vefat etti. 20 Ciltlik külliyatında ders kitapları dışında, Yarınki Türkiye, Ahlâk Nizamı, Türkiye'nin Maarif Davası, Büyük Fetih, İradenin Davası, Kültür ve Medeniyet, Devlet ve Demokrasi ve İsyan Ahlâkı gibi fikir kitapları yer almaktadır.

Türkiye Yazarlar Birliği'nin "Kırk Yıl Sonra Nureddin Topçu Bilgi Şöleni" İsmail Kara (Prof. Dr.), Saadettin Ökten (Prof. Dr. ), Sami Güçlü (Prof. Dr.), Recep Şentürk (Prof. Dr.), Emin Işık (Dr.), Mehmet Sılay (Dr.), Ezel Erverdi, D. Mehmet Doğan, M. Fatih Birgül (Doç.Dr.), Yasin Özdemir, A. Osman Gündoğan (Prof. Dr.), Ergün Yıldırım (Prof. Dr.), Kurtuluş Kayalı (Prof. Dr.), Tanıl Bora, Mustafa Kök (Dr.), Lütfi Bergen, Hayri Kırbaşoğlu (Prof. Dr.), Hicabi Kırlangıç (Prof. Dr.), M. Kâzım Arıcan (Prof. Dr.), Korkut Tuna (Prof. Dr.), Kenan Çağan (Doç.Dr.), Mustafa Orçan (Prof. Dr.), Hüseyin Karaman (Prof. Dr.), Selahattin Turan (Prof. Dr.), Hüseyin Öztürk (Doç. Dr.), Yusuf Turan Günaydın, Mustafa Kara (Prof. Dr.), Asım Öz, Turan Koç (Prof. Dr.), Hilmi Uçan (Prof. Dr.), Mehmet Can Doğan (Doç. Dr.) ve İbrahim Demirci (Dr.) gibi ilim ve fikir adamlarının katılımı ile yapılacak.

Bilgi şöleninde Nureddin Topçu’nun fikirleri, ilim adamlığı, dergiciliği, maarifçiliği, edebî yönü ile ilgili bildiriler tartışılacak, tanıyanlar hatıralarını anlatacak.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.