12 Ocak 2016

Domuzla güreşmek


Geçenlerde İsmet Özel’in Çelimli Çalım‘ın 17. sayısında çıkan bir yazısını okudum. O yazıda Özel, büyüklerinin kendisine verdiği bir öğütten bahisle “Sakın ola bir domuzla güreşmeğe kalkışma” demek istediklerini aktarır, şöyle devam eder: “Sanki bana ‘Domuz kısmıyla çamurlara gark olmadan güreşemezsin. Kirlenmeden domuzu mağlup edemezsin. Bil ki, sana mağlup olmak domuzu kederlendirmeyecektir. Bilakis, senin kirlenmiş olman onun hoşuna gidecek ve güreşirken kendisinin biraz daha kirlenmesi domuzun memnuniyetini kat be kat artıracaktır’ demişlerdi.

Sağda, solda; televizyonlarda, sosyal medyada yapılan tartışmaları-tahammül fersa-hale gelene kadar izleme sabrını gösterenlerin; durumdan müşteki olanların ve böyle durumlara maruz kalanların meramını, yukardaki öğütten daha ne iyi anlatabilir ki!

Gerçekten sahip olunan bir değer savunuluyormuş gibi yapılıp; esasında domuz vari bir güreşin tadını çıkarmaktan başka ne yapılıyor? “Eleştiri”, “sorgulama”, “yüzleşme” (hele bu bayıldığım deyim!), vs. diyip, bulandığı çamuru muhatabına da bulaştırmanın şehevi hazzından başka, üzerinde durup düşüneceğimiz hangi fikir, öneri, yol gösterme ortaya çıkıyor? Sicili hiçbir zaman temiz olmamışların, kendi kafasına göre önüne gelenin sicilini tayin etmesi; paçalarından sahtekarlık akanların, evliya edasıyla tavsiyelerde bulunması; gerçekleri çarpıtıp, dünyanın en gerçekçi insanıymış gibi ona buna iftira atması; para ve mevkiden başka bir şey düşünmeyip, zerre kada okumamıış ve bir fikr-i takipte bulunmayanların, fırsatı ganimet bilip etrafa caka satması… domuz güreşi yapmaya davetten başka nedir ki!?

Kirlenmişlerin kirletme gayreti, neyi temize çıkarır? Kendi “memnuniyetini” artırmaktan gayrı. N’apalım; bırakınız kirlesinler, bırakınız kirlendikçe memnun olsunlar! İşte domuzlar çiftliğinin giriş kapısına asılacak levha!

Bu yazıyı neden mi yazdım? Herhalde domuz gribi salgını etkiledi beni, belki ondan!

Ali Yaşar
(Toplumsal Fikriyat, 11.01.2016)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.