28 Ocak 2016

Kağıtçılarla değil üçkağıtçılarla uğraşın!


Dünyanın en mutlu insanları baca temizleyicileridir” demişti İsmet Özel bir şiirinde. Kimse bu şiiri bir ihbar kabul ederek baca temizleyicisi falan olmaya kalkmadı.

Ya da birileri üzerine vazife bilip baca temizleyicilerin mutluluğunu kursağında bırakırcasına onların bacalarını başlarına yıkmaya niyetlenmedi.

Doğalgaz çıkalıdan beri öyle çok baca temizleme ihtiyacı da kalmadı.

Dizesini yazmadım, ama bana sorarsanız dünyanın en mutlu insanları ‘kağıt toplayıcıları’dır. Hem ekmek paralarını kimseye minnet etmeden kazanırlar hem de çevre temizliğine ve geri dönüşüme katkıda bulunurlar.

Yapılan bu işin elbet vicdanlara dönük de bir geri dönüşümü vardır. Hiç gurur meselesi yapmadan, ekmek parası için herkesin attığını toplayıp yeniden kullanıma kazandırmak az şey değil.

Şimdi hükümet yeni bir uygulamayla sokaklarda kağıt toplayanlara ve de onlardan kağıt alanlara para cezası kesmeye hazırlanıyormuş.

Tamam, bu iş Avrupa Birliği standartlarına uygun yapılsın, ama ekmeğini kâğıttan çıkaran bu insanlar da mağdur edilmesin. Aksi taktirde bu ekmeğini taştan çıkaranların taşlarının ellerinden alınmasına benzer bir netice doğuracaktır.

Kâğıt toplayıcıları içinde azımsanmayacak oranda Suriyeli göçmenlerin var olduğu düşünülürse bu insanların son çarelerinin ellerinden alınması çok daha vahim sonuçlar doğuracaktır.

İlla da birileriyle “haksız kazanç” bağlamında uğraşılacaksa kâğıtçılarla değil ‘üçkağıtçılarla’ uğraşılsa çok daha isabetli olur.

Hüseyin Akın
(Millî Gazete, 28.01.2016)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.