28 Ocak 2016

Prof.Dr.Mahmud Erol Kılıç - Buluşma Noktası- Sadece Müslümanım kelimesinin yetmediği kanaatindeyim. Avrupa'da "Ben Müslümanım" deyince herkes sizden kaçıyor. Ben bir Müslüman olarak Müslümandan korkuyorum. "Allahûekber" diyen adam kafama ne zaman odun indirecek diye korkuyorum kırk yıllık bir Müslüman olarak. Batılı niye korkmasın?

- Biz her şeyi batıya, her şeyi dışarıya, hep onlar bozuyor... Kafir vazifesini yapacak. Sen açık vermeyeceksin.

- Devlet geleneğinde "Düşman şöyle yapıyor" demek bir zaaflık göstergesidir.

- "Bir besmele çektiğinde şeytan ayakları kıçına vurarak kaçar" diyor hadis-i şerifte. Demek ki bizim abdestimizde kusur var, demek ki bizim besmelemizde kusur var ki şeytanı kaçıramıyoruz. Sen besmeleyi öyle bir çek ki şeytan nasıl kaçar...

- Bu ülkede ajanlar cirit atıyormuş. Ajanların olmamasından ben zaten şüphelenirim. Bir yerde bir bereket varsa, iş varsa, oraya her türlü ajan gelecektir zaten. Sen kendi önlemini aldın mı? Kendi önlemimi aldıktan sonra ajan burada kiralayacak adam bulamaz.

- Bizim aşımız tasavvufî İslâm'ın zerk edildiği Anadolu İslâmıdır. Osmanlı tasavvufî İslam tabirini çok kullanmaz, yoktur, İslâm der. Ama o İslâm tasavvufî İslâm'dır zaten. "Ol mâhiler ki derya içredir deryayı bilmezler" diyor, onlar zaten içindeler. Biz şu an çok tasavvuf diyoruz. Tasavvuf bizden çıktı, ötekileştirildi, bizden ayrı bir şey oldu.

- Tasavvuf sevginin şiddetli yaşanma biçimidir. İlahi aşk insan-ı kâmile giden mübarek bir yoldur.

- Dünyanın birçok ülkesinde Hz. Mevlânâ ve Muhyiddin İbn Arabî okuyarak insanlar Müslüman oldular.

- Osmanlı sultanının emriyle; Mesnevî, medreselerde okutulan bir kitaptır Osmanlıda. Fatih Sultan Mehmed'in attığı imzayla Molla İsa Camii'ne "Mesnevî okutulacak" emri verilmiştir. Camide Mesnevî okutulurdu Osmanlıda. Şimdi soruyorum siz Osmanlının devamı mısınız? Camimde benim bunlar okutulmuyor. Bir tane imamım yok ki cuma hutbesinde Hz. Mevlânâ'dan bir beyit okusun, Yunus Emre'den bir beyit okusun. Ondan dolayı camiler soğuk... Sizin genciniz bir mesnevî sohbeti, bir mesnevî dersi, bir ârif kelamı o imamdan duyamazsa lütfen kusura bakmayın; ondan sonra gençler meditasyonculara gidiyor, hindulara gidiyor budistlere gidiyor falan... Siz önce kendinize bir bakın ya. Siz hangi İslâm'ı sunuyorsunuz?

- Şu an İslâm birliğine ihtiyacımız var. Dünyanın sufî geleneğine ihtiyacı var.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.