05 Ocak 2016

Teknoloji/sanayi devrimi bir burjuva eseridir


Bir örnek vereyim: Ampul ilk defa Nikola Tesla tarafından geliştirilen bir üründür. Thomas Edison ise bilinenin aksine ampülü bulan değil ampulü (Tesla'dan ç/alan/aşıran ve) seri üretime sokan girişimcidir. (bu hadisenin çarpıcı bir hikâyesi de vardır) Eğer Edison gibi yatırımcı/kapitalist bu işe el atmasaydı muhtemelen ampül bilinmeyecek ve çöpe giden sayısız icatlar arasında yerini alacaktı. Edison kapitalist/şeytanî zekâ sayesinde ampulü/teknolojiyi kitlesellleştirmiş, paraya döndürerek devrin sayılı zenginleri arasına girmiştir.

Burada Edison'u ve ampulü hayırla yâd edecek değilim. Ben Edison'a methiyeler düzen hatta onu cennetlik ilan eden müslümanlara işin hiç de göründüğü gibi olmadığını, ampulsüz ve elektriksiz bir hayatın da pekâlâ mümkün olabileceğini söylemek istiyorum. (Elektrik ve ampulün bizden ve cemiyet hayatımızdan neler ç/aldığı bir başka yazıda konu edilecektir).

Teknik sahipsiz ve herkesin olduğu halde teknoloji yukarıdaki örnekte de görüldüğü gibi zamanla kapitalistin mülkü haline gelmektedir. Daha da hazini teknoloji ilk mucidin elinden çıkmakta, kapitalistin mülküne geçmektedir. Ampulü Edison sahiplenirken zavallı Tesla bu işten bir kuruş para kazanamamış, sefâlet içinde yaşamış ve öl/dürül/müştür. (Patent kurumunun bu tür mülkleştirmeleri garanti altına almak için ihdas edildiğini yeri gelmişken hatırlatalım.)

Teknoloji bundan böyle sermayenin malı/mülküdür.

Mal/mülk haline getirilen her şeyin bir bedel karşılığında satılacağı çok açıktır.

Semih Akşeker
(Yenisöz, 31.12.2015)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.