11 Ocak 2016

Tuvalet yapma merakı


Bu haftaki gazetelerde Gebze’deki Çoban Mustafa Paşa Camii’nin başına gelen bir olay yer alıyor. Caminin orijinal duvarları üzerine pisuarlar ilave edilmiş. Yerel halktan gelen tek itiraz açık pisuarların İslam adetlerine aykırı olması yönünde; Mimar Sinan’a yapılan edepsizlik, Osmanlı mimarisine karşı hoyratça davranış bir tartışma konusu değil.

Birtakım adamlar Osmanlıcı zihniyetin Bizans’ı tahrip ettiğini tekrarlar dururlar. Ezbere konuşmasalar ortadaki faciayı daha iyi görecekler. Görgüsüzlük ve vandalizmin dini, milliyeti ve ideolojisi yoktur. Tahrip etmek için işine gelirse İmparator Justinianus’un eserinin; faidesini görecekse Muhteşem Süleyman’ın abidelerinin de canına okur. Ordu Caddesi’ndeki Simkeşhâne’nin 1950’lerde başına gelene bakarsak bu zihniyeti görürüz.


Turizmi ve kültürel hazineleri korumanın en önemli yönünü buldular; ziyaretçiler ve sokaktaki kalabalık için her yere hela inşa etmek. Müze müdürlüğüm sırasında en çok mücadele ettiğim helacı takımdır, bıraksak Topkapı Sarayı’nın her köşesine hela inşa edilecekti. Ayasofya için mutantan tuvalet modelleri getirdiler. Destekçiler hazır; “Beyefendi Amerika’dan misafirimle geldik, tuvalet bulamıyorum”. Benden cevap: “1500 yıldır insanlar Ayasofya’ya tuvalet için gelmiyorlar.

İlber Ortaylı
(Milliyet, 10.01.2016)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.