02 Mart 2016

Eşiğinden besmeleyle geçeceğin evi faizle mi satın aldın?


Toki borçlanması nedeniyle emlâk fiyatları gitgide yükseliyor. Ev sahibi olmak bir süre sonra ömür boyu kölelik haline gelecek.

Bankanın 40.000 TL kredi için 10 senelik geri ödeme talebi 72.000 TL. Konut kredisi kullanan tüketici emlakçı + tapuya da 8.000 TL ödüyor. Tüketici 40 bin peşin + 40 bin kredi kullanarak satın aldığı konutu 120.000 TL'ye mal ediyor. Gerçekte 80 bin TL olan konut fiyatı şişiyor. 20 yıl önce müteahhitten doğrudan taksitle konut-işyeri satın almak mümkündü. Bu nesil bizden daha dindar değildir; fakat namusludur.

Bugün müslümanlar "karz-ı hasen" sünnetini tatbik edebilir mi? Evin alınan krediyi ödemesi + gayrimenkul rantı üzerinden hesap yapanlar ev'i satılık bir değer gibi görüyor. Ev satılık bir değer değildir. Satın alınan konutun kira maliyeti ile amorti edilmesi bir tuzaktır. Piyasada bulunan evlerin konuta dönüşme baskısı oluşturur. Gayrimenkul rantı denilen şey nüfus hareketleridir. İç göçü sürekli gündemde tutan siyasetler emlak rantçılığını kışkırtır.

Emlakçılar da bankacılar da kentlerin sınırsız büyümesinden başka birşey düşünmez. Gayrımenkul rantı için bu kaçınılmazdır. Anadoluculuk kentlerin büyümesine karşıdır. Kentleri boyalı fahişeler saymaktadır. 

İnsanın evi ahır değildir. Ev satılık bir meta değildir. Haramın binası olmaz. Eşiğinden besmeleyle geçeceğin evi faizle mi satın aldın?

1. Ev bir haktır. Hz. Peygamber (asv) Medine'ye hicret ettiğinde evsiz kalmamıştı.
2. Anadolu'da uygulanan tımar sistemi içinde hiçbir aile ev sahibi olmak için borçlandırılmamıştır.
3. Daha on yıl önce bugün 6330 sayılı yasa gereği Büyükşehir sınırlarına dahil edilen köylük yerde kimse ev inşa etmek için borçlanmıyordu.
4. Bugünün emek sömürüsü kentleşme sürecidir. Ev-barınma bir haktır.

Lütfi Bergen
twitter.com/BergenLutfi

2 yorum:

  1. Katılım bankalarının faiz siz ev alımını yada çekiliş usulu ev sahibi olma hakkında ki görüşleriniz nedir?

    YanıtlaSil
  2. İnsanları uzun vadede borçlandırma ile köle yapma arasında ne fark varki !

    YanıtlaSil

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.