04 Mayıs 2016

Başörtülü kokoşlar kapak kızı oluyor


Örtü, tüketim-gösteri toplumunda kadının gövdesinin teşhirine meydan vermektedir. Kadının kamusal alana girmek için çalışması-çabası-talebi-diğer kadınlarla yarışı, tesettür kumaşının içeriğini boşaltmış ve kapitalizmin kadın bedeni üzerindeki işgali adına araçlaşmasına sebebiyet vermiştir. Müslüman kadınların “İslamcı Kadın” kimliklerinin tüketimci gösteri toplumuna hizmet ettiği açıktır. İslamcı kadın bu çözülüşü engelleyebilecek fikrî arkaplana sahip görünmüyor. İslamcı kadınların metinlerinde de görüleceği üzere tesettür mücadelesi “feminist” kaynaklardan ilham alarak yerelleşmeye çalışıyor. Oysa Anadolu’nun bin yıllık geleneğinde yer bulmuş olan Bacıyan-ı Rûm hareketi bir fırsat vaadediyor. Bu hareketten ilham alarak “geçimlik ekonomi” ile günümüz için yeniden bir “Örtülü kadın” kimliği inşa etmek zarureti bulunmaktadır.

Lütfi Bergen
Tamamı için: Adalete Davet

* Kokoş (TDK sözlük): Aşırı süslü.

1 yorum:

  1. Ayetler üzerinden yorumlanacak bir kavramın dünyalık metaforlara dönüşmesi çok üzücü ve düşündürücü. En çok zararı yine ibadet maksadıyla halisane örtünen hanımlar görüyor. Belli ölçülerde tesettürün de modası olabilir ama bu başka bir şey...

    YanıtlaSil

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.