02 Mayıs 2016

Sezai Karakoç'tan: Kur'an-ı Kerim ve Allah sevgisine dair


Bizzat mucize olan Kur'an-ı Kerim, korkutup kötülükten alıkoyuculuğu yanında kıyamete kadar sürecek bir muştu sağnağı, bir rahmet çağlayanıdır. Her çağ, onu yeni bir yorumla kendisine yaşama sevinci veren İlahi bir aşı gibi idrak edecektir. İnsanlık onda yeni yeni anlamlar, yeni yeni ve sonsuzca ışık pencereleri keşfedecektir. O öyle tükenmez bir kaynaktır ki, her nesil, ondan yeni bir aşk bardağı dolduracak, umut iksirini içecektir. Ab-ı hayat kasesini ona daldıracaktır her deha, her gönül, her şafak ve her rüya. Ve her deniz onunla dalgalanacak ve her yaprak onunla kımıldanacaktır.

Allah sevgisi, Allah'ın insanı kendine çekmesidir. İlahi cezbeden ileri gelmektedir sevgi. Biz yöneldikçe bize yönelişidir Tanrı'nın. 

Ölüm, tüm dünya iniş çıkışlarına bir toplam çizgisi çekince... bu sevginin değerini asıl o zaman anlarız. O zaman anlarız, öteye ancak İlahi aşk bizi sağlıklı ve diri olarak götürür. Ve orada ancak İlahi aşkla varolduğumuzu bilir ve farkederiz. Yeşil sukunet vadilerine ancak İlahi aşkla varırız. Ve orada ebedi olarak, yine ancak onunla kalırız.

Birbirinden kopuk tüm varoluş ve hareketleri, tesbih taneleri gibi anlam ipine dizen kimya, Tanrı sevgisidir. Tanrı sevgisi, bakırı altın yapan simyadır. Bakır ruhları altın haline getiren simya.

Sezai Karakoç
(Fizikötesi Açısından Ufuklar ve Daha Ötesi II'den)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.