06 Haziran 2016

Memurların bozulması, başlarındaki meliklerin bozulmasıyladır


Memurların bozulması, başlarındaki meliklerin bozulmasıyladır. Meliklerin bozulması da alimlerin bozulmasıyladır. Eğer kötü kadılar ve fasid alimler bulunmasaydı, melikler de bozulmazdı. Çünkü onlardan çekinirlerdi. Bunun için Resul-i Ekrem: "Okuyucular (Kurra yani alimler) emirlere meyl etmedikçe bu ümmet, Allah'ın himayesinde ve yed-i kudretindedir" buyurmuştur. Resul-i Ekrem'in burada "ulema" yerine "kurra" buyurmuş olması, asıl alimlerin Kur'an'ı okuyup sünnete uygun bir şekilde manasını anlayanlar olduğunu tenbih içindir.

İbn Sirin; "Zulmünde kendisine yardımcı olacak kitabı sultana vermemek lazımdır" dedi. Süfyan-ı Sevri ise, halifenin ne yazacağını öğrenmeden kendisine divit kalem vermemiştir. Sultanların etrafını saran tebaa ve işçilerin hepsi de onlar gibi zalimdirler. Allah için onlara buğz etmek vacibdir. Sultanların yardımcılarından birisi gideceği yolu Osman b. Zaide'ye sorunca, gideceği yerde zulüm yapacağını ve kendisinin yol göstermekle ona yardımcı olacağını düşündüğünden, dilsizmiş gibi davrandı ve ona cevap vermedi.

Gazali, İhya

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.