25 Temmuz 2016

Ancak kalbi olan bir millet zulme direnebilir


Bastırılmış olan geri döner. 15 Temmuz 2016 gecesini hiçbirimiz unutmayacağız. Bu toprağı vatan kılan şeyin onu imanla sevmek olduğunu, bu toprağın harcında şehit kanı ve anaların gözyaşı kadar, harim-i ismetini cesaretle savunmak da bulunduğunu bize bir kez daha hatırlattı bu gece. İşgal kuvvetlerine karşı ayaklanan o derin bilgeliğin, o vakur asaletin, bin yıldır bu toprağı mayalayan o derviş yiğitliğinin kaybolmadığını, bir ruh ve duygu olarak hep var olageldiğini bize gösterdi. Böylesi bir külli irade ancak buhran zamanlarında tecelli eder ve bir milletin yönünü ışıtır, aydınlatır. Ancak kalbi olan bir millet zulme direnebilir. Kalbi ve tarihi olan bir millet.

Şehitlerimize şükran borçluyuz, yiğit güvenlik güçlerimize, tankların üzerine çıkan, önüne yatan, canı pahasına sokağa akan yiğit insanlarımıza şükran borçluyuz. Türkiye büyük ve derin bir duadır, bunu bir kez daha idrak ettik, vatan da onun o kocaman kalbidir. ‘Memleket ezanı duyduğumuz her yerdir’ demiştim bir söyleşide, Türkiye’nin ruhu ezanda yaşar. Hain şebeke bizi de kendisi gibi vatansızlaştırmak istedi ama ezan direndi, sala direndi, vicdan direndi, insan direndi. Vatanı işaretlerinden tanıdığımız her şey direndi. Bu direnişten hepimizin öğrenecekleri var.

...

Hain hainliğini yaptı, millet de millet olmanın gereğini. Şimdi birbirimizi incitmeden, üzerine birlikte titizleneceğimiz bir vatan var elimizde. Onu bir bebeği büyütür gibi büyütelim, nezaketle, merhamet ve ihtimamla. Birbirimizi daha iyi anlamaya çalışarak. Onun kulağına usul usul türküler söyleyelim, dualar mırıldanalım, güzel ve iyi sözler üfleyelim ruhuna, şifalı sözler. Onu severken aslında birbirimizi sevdiğimizi de fark edeceğiz. Birbirimizi sevdiğimizde onu daha da çok seveceğiz.

Kemal Sayar
(Gerçek Hayat, 25.07.2016)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.