05 Ağustos 2016

Halkımızın olağanüstü yiğitliği bizi felaketten kurtardı


Bu yetiştirilmiş zevat, kendilerinden beklenenleri beceremediler. Milletimize, bütün çabalara rağmen, tasarladıkları biçimi veremediler. Zira bu, sönmüş gözüken İslam medeniyet ateşinin kor halinde belli belirsiz yanmaya devam eden odun kömürüdür. Arzu edilen, çağdaş İngiliz-Yahudi medeniyetinin baş ideolojisi sermayeciliğin ana payandası 'çağdaş yaşam'dır. Seksen, doksan yıllık gayret ile mücadelelerin sonucunda istedikleri gerçekleştirilemeyince, 'iyi saatte olsunlar' yahut 'üst akıl' Kemaliliğin karşısında taze bir seçenek oluşturmayı denemiştir.

Fetullah Gülen, hitabet ve örgütleyicilik gibi kabiliyetlerine bakılarak, 12 Eylül akabinde günün devletince istihdam edilmiş, vargücüyle eğitim ile öğretime abanmış, İngiliz-Yahudi medeniyetine kilitlenmiş munis ve mutedil 'Müslüman' kadrolar yetiştirmeye koyulmuştur.

Bunun açık belgesi, 'iyi saatte olsunlar'ın sözcüsü konumundaki İngiliz yayın kuruluşu BBC'nin 15 Temmuz gecesi yaptığı yayındır. Adamlarının iktidarı zorbalıkla ele geçirdiği zannıyla bir zil takıp oynamadıkları kaldı. Ertesi sabah, darbe teşebbüsü akim kaldığı anlaşılınca da, akıllarına hürriyet ile demokrasi geliverdi.

İktisadi yol, mali sermayeci rant ile soygun düzenidir. Lüzumsuz tüketim malları icat edip gençleri, uyuşturucuya müptela kılarcasına, bunlara behemahal alıştırmak ve bu tüketimi karşılayacak ölçülerde üretmek, sonuçta kar üstüne kar koymaktır. Medeni olansa, propaganda, reklam ve okullaşma yoluyla itikatlarını, adap, terbiye ile örflerini, kısacası başta gelen medeniyet değerlerini, öncelikle gençlerin zihinlerine işleyerek kendinden yana kadrolar oluşturmak, giderek tüketime müptela kılınmış, her denileni itirazsız gerçekleştirecek maneviyattan azat nesiller yetiştirmektir.

Başımıza çok daha korkunç bir çorap örüleceğinden şüphe yoktu. Halkımızın olağanüstü yiğitliği bizi felaketten kurtardı. Evvelemirde, halkımızın milletimizin, sonra siyasi önderlerimizin cesareti, soğukkanlılığı, basınımız ile muhalefetimizin dirayeti ile basireti övülmeye layıktır. Hepsine helal olsun. Büyük bir badireyi 240 şehit, bombalanmış bir meclis olayıyla ucuz atlattık sayılır. Darbeyi başarsalardı, büyük ihtimalle iç savaş eşiğimizdeydi. Geçenlerde, İsrail'le ilişkiler düzeltilince, bize yönelik tehditler de savuşturulmuştur diye düşünüyordum. Şimdi fena halde yanıldığımı görüyorum. Daha ne yapmalıyız ki, postu mu kurtaralım?

Prof. Dr. Şaban Teoman Duralı
(AA, 22.07.2016)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.