18 Ağustos 2016

Korku ve tehlike


Dünya olayları gözümü korkutmuyor. Hayatımın dünya olayları sebebiyle tehlikede olduğunu düşünüyorum. Aslına bakarsanız biz insanlar ne zaman korkuya kapılırmışız biliyor musunuz? Birikmiş paramız olduğu zaman. Ne kadar para biriktirmişlerse o kadar ödlek olurmuş insanlar. Sermaye ürkektir diye boşuna söylememişler. Peki, insanlar kendilerini ne zaman tehlike içinde hissederlermiş? Hiç paraları kalmadığı zaman. İnsanlar züğürtleyince kendilerine olan güvenlerini kaybeder ve üzerlerine belâ üstüne belâ yağmasını beklerlermiş.

Eğer korku (para) taşımaksızın yaşamak istiyorlarsa tehlikeye düşecekleri kesin. Tehlikeden (parasızlıktan) sıyrılmaya kalkıştıkları zaman ise hayatlarını korkuyla geçirecekler. Sizi korusun, sizi tehlikeye düşürmesin diye elinizin altında tutmak istediğiniz para sizden kendine bekçilik yapmanızı bekliyor. Bir muhafız olarak paranızın başına kötü bir şey gelecek diye korkuyorsunuz. Paradan yoksun kalmışsanız, yani paranızın başına kötü bir şey gelmişse artık her kötü şeyin sizin başınıza geleceği ihtimali bir tehlike olarak karşınızda belirir.

Hala sermaye düzenlerinin günümüzdeki şartlarında paralı insanın parasını fakirlerin yağmalayacağından korkmasına hiç gerek yok. Onun bütün korkusu diğer paralılardandır. Züğürtler de kendilerine tehlike olacak işleri para sahiplerinin yapacağını düşünmezler. Bir parasızın tehlike kaynağı yine bir başka parasızdır...

İsmet Özel, Siper Beden, sf. 173-174

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.