30 Eylül 2016

Apartman yapmakla halka modern/batılı yaşam tarzını dayatmış oluyorsunuz

Halkın yaptığı ev gibi evler ve TOKİ'nin yaptığı insan siloları
1992 yılında yapılan bir ankete göre halkımızın yüzde 93'ü, 2011 yılında yapılan bir ankete göre ise yüzde 73'ü, içinde birkaç çeşit sebze ekip biçeceği, birkaç çeşit çiçek yetiştireceği küçük de olsa bir bahçesi olan müstakil evlerde oturmak istemektedir.

Ancak halkın böylesine yüksek bir nispette müstakil ev arzu etmesine rağmen gelin görün ki özel sektör ve bilhassa TOKİ büyük bir iştiha ile insan silosu toplu-konutlar yapmaya devam ediyor. Hele bir de TOKİ'nin memleketin her karış toprağına ettiği bunca (toplu-konut) işkencesine rağmen kendini en başarılı kurum sayması var ki içler acısıdır.

Gerçek şu ki halk yapılan bu ucûbe bloklarda çok beğendiği için değil başka çaresi olmadığı için mecburiyetten oturmaktadır, keşke bunu farkedebilselerdi!

Türkiye, niteliğin değil niceliğin kazandığı 2.sınıf bir ülke olmaya devam ediyor...

İnsanların nasıl evlerde oturacaklarına karar vermek aynı zamanda nasıl yaşamaları gerektiğine karar vermek demektir. Siz apartman yapmakla daha en başta halka modern/batılı yaşam tarzını dayatmış oluyorsunuz. Hep düşünmüşümdür, bir kişi ya da bir bürokrat veya bir kurum (kılık-kıyafet dayatmasında olduğu gibi) halkın oturacağı evlerin/bloğun kaç katlı olacağına, kaç odası bulunacağını, planına, görünüşüne, yönüne, rengine, malzemesine… nasıl tek başına karar verebilir, bu nasıl bir cesarettir şaşarım.

Bırakınız halk kendi oturacağı evin kararını kendi versin, kendi çözsün, kendi yapsın...

Semih Akşeker
(Yenisöz, 29.09.2016)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.