01 Eylül 2016

Apartmanların atası Roma insulaları


Antik Roma'da yoksullar “insula” adı verilen çok katlı bloklarda otururlardı. İnsula Latince “ada” demek. İnsulaların etrafı boydan boya sokak ve caddeler ile çevrili olduğu ve yukarıdan bakıldığında denizdeki adacıklar gibi gözüktüğü için bu ad verilmişti.

Roma insulaları dünyada bilinen ilk çok katlı evlerdir, inşaat maliyetlerini düşürmek maksadıyla insulalar çok katlı olarak inşa edildiler. (6-9 kat) Eğer Roma zenginleri bugünkü inşaat teknolojisine sahip olsalardı eminim insulaları 30-40 katlı inşa ederlerdi.

Susuz, tuvaletsiz, mutfaksız, sadece boş oda hücrelerinden müteşekkil bir insulada ortalama 200 kişi yaşıyordu. Aile mahremiyetinin olmadığı ve ahlâkın sükût ettiği bu kalabalık evlerde yaşam gerçekten çok zordu, insanlığın tarih boyunca gördüğü en kötü evlerdi bunlar…

...

Bilhassa İstanbul'da kentsel dönüşüm yasası ve imar artışları ile 15-30 katlı olarak yapılmaya başlanan apartmanlar ve toplukonutlar bugünkü Türkiye'nin insulaları değilse nedir?

Kim/ler bu apartman ve toplu-konutları milletimize lâyık görmektedir?

Semih Akşeker
(Yenisöz, 01.09.2016)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.