05 Eylül 2016

İstanbul kaosa teslim olmuş vaziyettedir


Toplumu fitneden ve kaostan uzak tutmak, nizam-ı âlemi temin etmek, yani 'kozmosu' sağlamak için bir düzen lazımdır. İşte bu sisteme "medeniyet tasavvuru" diyoruz.

Bugün İstanbul kaosa teslim olmuş vaziyettedir. Çünkü içinde yaşayan insanların ve Türkiye'nin genelinin şehir ve özellikle İstanbul hakkında bir tasavvuru, genel manada bir medeniyet tasavvuru yoktur.

İnsan olmanın birinci şartı, bilinçli davranmaktır. İnsan, eşref-i mahlûkat olmak şerefiyle otursun ve kapitalist reklama kapılmadan önce "Benim ihtiyacım nedir?" diye düşünsün. Mesela "Şuna ihtiyacım var ama şu daha güzel, bir de ondan olsun" der ama bilsin ki o ikincisi ihtiyaç değil.

Batının "sabit referansı" yoktur. İlla Batıya ait sabit bir referans mı arıyorsunuz? Onun inanç sistemi rasyonaliteye dayandığı için sabit referansı "menfaattir". Ama ya Müslümanın? Garip Müslümanın değişmez bir standardı vardır: Evâmir-i ilâhiyye (ilahi emirler).

Prof. Dr. Sadettin Ökten

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.