05 Eylül 2016

Tanburi Cemil Bey Sempozyumu (13-14 Ekim 2016)


Osmanlı Devleti’nin son döneminde yaşamış olup icraları, besteleri ve günümüze kalan kayıtlarının etkileri ile Türk müziğinin değişimini hızlandırmış bir sanatçı olan Tanburi Cemil Bey’in vefatının 100. yılına ithafen, Tanburi Cemil Bey Derneği, İstanbul Şehir Üniversitesi Modern Türkiye Çalışmaları Merkezi ve İstanbul Üniversitesi Osmanlı Dönemi Müziği Uygulama-Araştırma Merkezi birlikte “TANBURİ CEMİL BEY SEMPOZYUMU” adı altında 13-14 Ekim 2016 tarihlerinde bir sempozyum düzenlenecektir.

Sempozyumda, yakın müzik tarihimizin olduğu kadar günümüzün de önemli ismi olan Tanburi Cemil Bey’in şahsiyeti, müziği, etkileri ele alınacak ve Türk müziğinde gelenek anlayışının, modernleşmenin, bireyselleşmenin son yüzyıldaki dönüşümünün izi sürülecektir. Konuya müzikolojik, tarihsel ve sosyolojik yöntemlerle yaklaşılması sonucunda, kültür tarihimizin bu renkli dönemi de disiplinlerarası bir değerlendirilmeye tâbi tutulmuş olacaktır.

31 Mayıs tarihine kadar gönderilmesi gereken bildiri özetleri yukarıda özetlenen doğrultuda, aşağıdaki konu başlıklarından birinde ya da Tanburi Cemil Bey ve Türk Müziği modernleşmesini içeren özgün bir konuda yazılabilir. Belirlenen başlıklar şöyledir:

- Tanburi Cemil Bey’in şahsiyeti ve müziğini meydana getiren sosyal ve müzikal etkileşimler
- Tanburi Cemil Bey’in icralarının ve bestelerinin müstakil veya karşılaştırmalı analizleri
- Tanburi Cemil Bey’in takipçilerinin/öğrencilerinin üzerindeki etkileri
- Tanburi Cemil Bey ve Türk müziğinde virtüozite, bireysellik ve artistik icra kavramları
- Tanburi Cemil Bey üzerinden, Türk müziğinin ‘eski’ ile ilişkisi, otantisite ve gelenek algısı konusunda değerlendirmeler

Sempozyum dili Türkçe ve İngilizcedir. Sempozyuma gönderilen bildiriler daha önce başka bir yerde sunulmamış ve yayınlanmamış olmalıdır. Özet 350 kelimeyi aşmayacak biçimde yazılmalıdır. Bildiri başlığı büyük harflerle yazılmalı, yazarın/yazarların ismi ve soy ismi başlığın altına bir satır atlanarak konulmalıdır. Yazarların (varsa) ünvanı, bağlı olduğu kurum, e-mail bilgileri sayfa altına, dipnot olarak verilmelidir. Alıntılar ve referanslar APA 6 formatına uygun düzenlenmelidir. Bildiriler yazarı/yazarları tarafından sunulmalıdır.

Sempozyuma bildirileri ile katılmak isteyen araştırmacıların bildiri özetlerini, belirtilen tarihler içerisinde info@cemilbeysempozyumu.com veya tcbsym@gmail.com adreslerine göndermeleri gerekmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.