TARİH, KAYNAK ESERLERDEN OKUNUR.

11 Ekim 2016 Salı

Bir medeniyetin adamı olmak


Gençlere eğer siz dünyada bir varlık olmak istiyorsanız "Şu Osmanlıyı iyi öğrenin" diyorum. "Ona erişecek kodları, altyapıyı kurun" diyorum. Onlar bakıyorlar "Bu iyi bir adam ama zor şeyler söylüyor, biraz da hikâye anlatıyor, kendisi bir başarı gösterse zaten zengin olurdu, bir mansıp mevki sahibi olurdu, nüfusu olurdu, işte nasılsa profesör olmuş" diyorlar. Türkiye'de insanlar...

Bir defa dil. Lisanı öğreneceksiniz. Dilden sonra o dilin zevkine varacaksınız. Şimdi bugün artık Türkiye'de maalesef Türkçe konuşulmuyor... Dilin zevkine vardığınız zaman şiirin zevkine varacaksınız. Şiirin zevkine vardığınız zaman tarihin tadını almaya başlayacaksınız.

Her kültürün, her medeniyetin kendine özgü kodları var. Bu kodlar bilgiden çok haz kodlarıdır. Sizin mensubiyetiniz hazla gerçekleşir, tat aldığınız zaman gerçekleşir. Bilmek başka bir şey, o zaman ilim adamı olursunuz. Ama bir medeniyetin adamı olmak istiyorsanız o medeniyetin değerlerinden, birikiminden, tarihe yaptığı katkıdan haz duymanız lâzım. Onunla var olmanız lâzım. Var oluşunuzu ona dayandırmanız lâzım.

Sadettin Ökten

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder