03 Ekim 2016

Doğan Kuban: Türkiye'nin hükumet/devlet ekonomisi inşaatla yaşıyor


- [Bu ekonomi] Batmak üzere. Amerika nasıl 2006’da gittiyse biz de gideceğiz. Çünkü o inşaat parası, gökdelenlerin parası nereden geliyor? Türk parası değil ki o. Ya dışarıdan kredi, yahut da burada mal satıyoruz. Apartman satıyoruz, hastane satıyoruz. Üniversite satıyoruz… Toprak satıyoruz.

- 1 milyon daire boş. Bu ne demek biliyor musunuz? Aşağı yukarı bir buçuk trilyon para demek o. Biz nereden kazanıyoruz bu parayı da gökdelen dikiyoruz?

Türkiye'nin hükumet/devlet ekonomisi inşaatla yaşıyor. Başka bir şeyi yok ki… Yani büyük sanayiyle yaşamıyor.

- Televizyon, telefon, otomobil, uçak, silah, uçak, internet, elektronik.. Bunları nereden alıyoruz? İnternet, elektronik, hepsi dışarıdan… Asıl parada orada… Dolayısıyla, millet de bunu anlamadı zaten, okumuşu yazmışı filan… Dünyada bu değişmenin farkında olmadılar. Acısını bütün dünya çekiyor, biz de çekeceğiz.


- O köprü boş. 100 lira veriyorsun karşıya geçiyorsun. Sahiden boş. Üç tane araba gördük. Gebze’ye geldiğin zaman, bütün Anadolu’dan İstanbul’a giren trafiğe giriyorsun. Bursa’dan bir saatte geliyorsun köprüye. Köprüden geçtikten sonra da iki saatte oradan çıkıyorsun. Dengesiz, saçma sapan. İstanbul böyle yiyor insanların parasını. Havayı kirletiyor. Şehrin mekânlarını bozuyor. Çekirge sürüsü gibi araba. Enerjiyi dışarıdan alıyorsun.

- Ben mesela İstanbul’da 100 yapı korunsun dediysem, bugün ancak üç tanesi vardır. O da en büyükleri, saraylar camiler, türbeler... Ahşap yapı kalmadı, hemen hemen bitti. Restore ediyoruz falan diye de bitirdiler... Ben İstanbulluyum, benim yaşadığım şehir bitti.

- Şimdi bölgelendirme planı yok. Çünkü herkes her yere her şeyi yapıyor. Burada bir tane bina, onun yanına alışveriş merkezi, birisi ‘Burası çok para getirir’ diye bir otel koyuyor, ondan sonra öyle gidiyor. Bunu kılıfına uydurmak için ‘kent bilmemnesi’ icat ettiler.

- Galiba eski Türkiye daha namusluydu. Çünkü şehirleşmemişti henüz. Daha namusluydu. Şimdi namussuz değil çünkü cahil olduğu için kötülük rahatça yapabilir. Haksızlık, adaletsizlik... Cahilliğinden kaynaklanıyor. Bunu yaparsam böyle olur filan diye bir gün sonrasını düşünmediği için böyle oluyor. Türkiye öbür insanlardan daha kötü olduğu için değil...

Doğan Kuban
(Duvar, 03.10.2016)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.