07 Ekim 2016

Gizli hasım, gizli dost şahsiyette sahtelik işaretidir


Açıkta kalanın dönemden döneme değiştiği bir köşe kapmaca oyunu mu oynanıyor; yoksa mağlupların sayısının her gün biraz daha çoğaldığı, galiplerin sayısının her gün biraz daha azaldığı kıyamet senaryosunun mu içindeyiz? Her halükârda bir oyunsa bu, oyuncuları, şahısları, ekipleri, takımları teşhis edebilmemiz gerekir. Bunu becerebilirsek kendi halimiz hakkında bir fikre erişebiliriz. Ya oyunculardan biriyizdir veya seyircilerden biri. Ne oyuncu, ne de seyirci isek yerimiz mutlaka oyunun cereyanına hizmet eden zümre içindedir. Zaman zaman kendimizi oyunu idare eden hakem mevkiine koyma zehabına kapılabiliriz. Bir zanna kapılarak yaşıyorsak aklımız başımızda değildir. Zannın belâsından sakınmak için dünya hayatı içinde kimin dostumuz, kimin düşmanımız olduğu tefrikinde bulunma mecburiyetimiz vardır.

Hasmı olmayanın dostu olduğuna inanmayın. Çünkü dostluğun dostluk olduğu birlikte keyif sürüldüğünde değil, iki zatın bütün dünyaya karşı sırt sırta verişinden anlaşılır. Açıklık, netlik, sarahat esastır. Gizli hasım, gizli dost şahsiyette sahtelik işaretidir. Nifakı nifak yapan gizlice seyredişidir. Şimdiye kadar bütün insanların, insanların tamamının emniyeti bulduğu yer tezahür eden imanın yerinden başka bir yer olmamıştır. Sahici bir şeyin var olması sahici bir temasın gerçekleşme halidir. Varın varlığını nereden biliriz? Varlık bizi kendinden bir zıtlığın, bir takışmanın, bir tenakuzun, bir savaşın cereyan etmesi halinde haberdar eder. Fark demek reddiye demektir. Reddetmek çatışmayı göze almaktır. Hayatın mânâsına talip isek çokluğun, ikiliğin izalesi anlamı taşıdığı müddetçe ayniyetin dahi bir reddiye arz ve iktiza edeceğine akıl erdirmemiz lâzım. Hâsılı, küfrün küfr olduğu bilinmeksizin imana ulaşmak muhaldir. Varlıktan haberdar olduğunu iddia eden kimse bir farkı, bir cedel sahasını işaret etme mecburiyeti altına girer. Canlılığın başı da sonu da işaretlerdir.

İsmet Özel
(İstiklal Marşı Derneği, 07.10.2016)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.