27 Ekim 2016

İslâm dairesi içinde iseniz hayatınız mükemmel bir dairedir


Havf ve reca arasında tecelli eden şeye insanlık hali denilir. Sebatı intibakta saklayan dünya hayatı boyunca sadece Müslümanlar değil, bütün insanlar ömürlerini havf ve reca arasında tüketir. Bu acımasız serencamda Müslüman olan, kendisine Müslümanlık lütfedilmiş olan sahip çıktığı kulluk bilinci ile kendini diğer insanlardan ayırır. Aklı İslâm dairesine giren kişi hayat şartlarının ayarlanışında fert olarak kendine herhangi bir muhtariyet alanı tanınmadığı kanaatine vasıl olur. İslâm dairesi içinde iseniz hayatınız mükemmel bir dairedir.

Bundan anlayacağınız hayatınızı şubelere ayırmaksızın yaşayacağınızdır. Gözünüzü güne Müslüman olarak açar, gece başınızı yastığa Müslüman olarak koyarsınız. İnsanların beşikten mezara biricik hayatını önce iş hayatı, özel hayat diye ikiye ortadan ayırıp sonra her yarıyı küçük parçalara bölen kapitalizm bilhassa bu bakımdan küfrün temsil ettiğini gözlerden saklı tutamaz. Hem düşünce, hem de davranış mevkiinde Müslümanlığımızı imtiyaz bilmez isek bilginin künhüne erişme fırsatını kaçırmışızdır. Bize ne kadarı verilmişse hassasiyetimiz, ne kadarını koruyabilmişsek titizliğimiz bizi kulluk bilinciyle birlikte tarih bilincinin de edinildiği yere götürecektir. Böylece Müslümanlık imtiyazının Türklük imtiyazı ile aynı kapıya çıktığını görebileceğiz. Kulluk bilinci Müslümanın müstemleke ahalisi içinde yer almasını kabule mani olur.

İsmet Özel
(İstiklâl Marşı Derneği, 26 Ekim 2016)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.