27 Ekim 2016

Kur'an düşünen bir toplum için indirildi, uyuyan bir toplum için değil


1. Cahil vâizlerin, ellerindeki "tekfir" sopasıyla Farabi ve İbn Sina gibi düşünürlere hoyratça vurmalarına sessiz kalanları tarih affetmez.

2. Ezberledikleri safsataları "din" zanneden cahiller anlamadıkları, kavramadıkları konularda daima küfr-tekfir silahını kullanmışlardır.

3. Çoğunluğun felsefeyle, bilimle, hakikatle uğraşması gerekmez, lakin hiç değilse edebe riayet ederek ehline hürmet göstermeleri gerekir.

4. Bir düşünürü eleştirmek başka, tekfir etmek (küfürle suçlamak) daha başka. Eleştirmek için akıl ve vicdan gerekir, tekfir için gerekmez.

5. Din insana nasıl inanacağını söyler nasıl düşüneceğini değil, öyle olsa medreselerde düşünmeyi öğretmek için İsagoci/Eisagoge okutulmazdı.

6. Tekfir marazdır.
Bana kafir demiş müfti efendi/Tutalım ben diyem ona müselman/Vardıkta yarın rûz-ı cezaya/İkimiz de çıkarız onda yalan.

7. Hadi göster bakayım şimdi de İbn'ur-Rüşd'ü?
İbn Sina niye yok? Nerde Gazali görelim?
Hani Seyyid gibi, Razi gibi üç beş âlim? (M. Akif)

8. Bugün niçin Farabi'ler, İbn Sina'lar yok? Çünkü hakikate ve hikmete hürmet yok. Devir vaaz ve vaizler devri. Hakikat niçin saklanmasın?

9. İlahiyat Fakültelerinde nakli ilimlere verilen önemin birazı akli ilimlere verilseydi hiç kuşkusuz inanç dünyamızın kalitesi artardı.

‎10. DÜŞÜN!
‎Çünkü Kur'an düşünen bir toplum (لِّقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ) için indirildi, uyuyan bir toplum için değil.

Dücane Cündioğlu
twitter.com/ducane

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.