09 Kasım 2016

Türkiye’nin öncelikle demiryollarına ihtiyacı vardır


Türkiye’de insanların artık bir yerden bir yere hızlı, güvenilir ve ekonomik bir şekilde seyahat edebilmeleri gerekiyor. Uçak ile seyahat göreceli de olsa bu ihtiyacın giderilmesini mümkün kılsa da elektrik enerjisinin kullanılacağı trenlerin başka olumlu etkilerini göz ardı etmemek mümkün. Demiryolu her şeyden önce fiziki bir bağın kurulmasının yolunu da açıyor. Emek, emtia taşınırken duygular da taşınmış oluyor.

Türkiye’nin öncelikle demiryollarına ihtiyacı vardır. Bu ihtiyaç şimdinin olduğu kadar geleceğin ihtiyacıdır aynı zamanda. Havayolları kapsamında bin kilometrelik ölçütlerin altında demiryolunun yaygınlaştırılması memleketin hayrına ve bereketine vesile olacak az şeyden biridir. Havayolları ile güçlendirilmiş demiryolları, memleketin her şekilde ve anlamda hayrına olacaktır. Demiryollarının zaman kaybetmeksizin hızla ülkenin her bir köşesine eriştirilmesi de her şeyden önce bir beka problemli olarak algılanmayı haklı kılıyor. Ülkenin doğusu ile batısı, kuzeyi ile güneyi arasında sıklıkla işleyecek tren seferlerinin hizmete sokulması gerekiyor. İnsanları, fikirleri, emekleri ve malları bir yerden bir yere hızla hareket ettirebilecek şekilde trafiğimizi yeniden düzenlemeliyiz. İnsanların hareketliliği hayır getirecektir. İnsanların mobilizasyonu berekete de vesile olacaktır. Ne kadar çok hareket o denli bereket olacağından psikolojik, sosyolojik, politik ve ekonomik bağlılıklar artacak ve var olanlar da kuvvetlenecektir. Bu çerçevede ekonomik olarak her neye mal olursa olsun Antalya, Trabzon ve Hakkari’ye demiryolunu götürmenin yollarını arayıp bulmalıyız. Bizim buna ihtiyacımız her zamankinden de fazladır.

Murat Çelik
(Serbestiyet, 09.11.2016)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.