20 Aralık 2016

Kurtuluş hadisesi sadece bir iman hadisesi değildir.


Kurtuluş hadisesi sadece bir iman hadisesi değildir. Sadece bir ahlak olayı değildir. Sadece bilim olayı değildir. Sadece toplum olayı değildir. Siyasi boyutu vardır, tarihi boyutu vardır, ekonomik boyutu vardır. Çok boyutludur. Hem düşünce boyutu, hem sanat edebiyat boyutu, hem ruh boyutu, inanç boyutu, hem ahlak boyutu, hem siyasi boyut, hem ekonomik boyutu vardır. Bu kadar geniş boyutu olan bir hadisede, sizin bütün bunları kapsayıcı bir temel alt yapınız veya teoriğiniz yoksa, tek başınıza hareketinizin bütün İslam âleminin dirilişini tekeffül etmesi mümkün değildir. 

O zaman ya diğerlerine de kardeş gözüyle bakıp birlikte hareket edeceksiniz, yahut da kendiniz o boyuta geleceksiniz. Öbürlerini yeterli bulmuyorsanız, veya temelde çıkış noktalarını yanlış buluyorsanız, kendinizinki çok geniş olacak. Fakat ne yazık ki, böyle olmadığı halde, çoğu da tek boyutlu oldukları halde, yine de sadece kendi hareketlerinin İslam âlemini kurtaracağını zannetmektedirler. Ve bundan da çok defa hayal kırıklığı doğmaktadır sonunda.

Sezai Karakoç
(18.01.2014 tarihinde Haseki'de Yüce Diriliş Partisi İstanbul İl Başkanlığı'nda Yaptığı Konuşmadan)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.