14 Aralık 2016

Titiz, ciddi, yeni bir yayınevi: Kronik Kitap


Ülkemizde okunma oranı sürekli artış gösteren alan arasında tarih kitapları çok önemli bir yer tutuyor. Önemli çünkü yayınevlerinin birçoğu magazin tarihçiliği, hamaset edebiyatı ve 'ver coşkuyu' kurgusu sunarken, çok az bir kısmı özgün, kuvvetli belgelere dayalı ve esaslı eserler neşrediyor. Öğrencisinden öğretmenine, meraklısından akademisyenine kadar aslında tarih üzerine önemli bir boşluk var. Tarih düşüncemizle İslâm arasındaki ilişkiyi "Halk Müslümanlığında evliyâya saygı çok büyük bir yer tutar" diyerek açmaya gayret etmiş Ahmet Yaşar Ocak hocanın bu sözü aslında seneler evvelinden merhum Erol Güngür tarih düşüncesinin nereden başlayıp nerelere uzanması gerektiğine dair söylediği şu cümleyle nihayet bulmuştur: "Nerede evliya kabri varsa orası Türk toprağıdır."

Türk düşüncesinin gelişim göstermesi şüphe yok ki Türk tarihi üzerine ciddi çalışmaların ortaya çıkmasına bağlıdır. Öte yandan bir dönem yayınlanmış fakat yayınevi-yazar arası iletişimsizlik yahut bezginlikten olsa gerek yeniden basılmamış birçok önemli kitap, tarih raflarında mevcuttur. Yakın bir zaman önce yayıncılık hayatına dört önemli eserle 'merhaba' diyen Kronik Kitap, anlaşılan hem güncel hem de baskısı bulunamayan tarih kitapları anlamında çok büyük bir açığı kapatacak. Neşrettikleri ilk kitaplar incelendiğinde ebatlarından fontlarına, kapak tasarımlarından baskı kalitesine kadar bir ciddiyet ve titizlik görülüyor.

Kitaplardan biri İlber Ortaylı'nın Osmanlı Devleti'nde Kadı adlı kitabı. Hukuk ve idare adamı olarak hem Türk hem de İslâm tarihinin çok önemli bir yerini işgal eden kadı kurumu hakkında bir başvuru kitabı niyetiyle hazırlanmış. Ülkemiz tarihçiliğinde son döneme tabiri caizse damgasını vuran İlber hocanın bu kitabında kadıların tarihi, yargı görevleri, tayinleri, görev süreleri, yargı bölgeleri, yardımcıları, diğer memurlar arasındaki hiyerarşik durumları ve Osmanlı mahkemelerinin işleyiş biçimleri üzerine birincil arşiv kaynaklarını kullanılmış ve okuyucuya hocanın akıcı üslubuyla sunulmuş.

İkinci kitap merhum Halil İnalcık'a ait: Osmanlı'da Devlet, Hukuk ve Adalet. Senelerdir hem öğrencilerin hem de meraklıların gözbebeği olan bu kitabı bulmak imkânsız durumdayken bir müjde gibi neşredildi. Merhum İnalcık hoca "Bu kitabı okuyanlar umuyoruz ki, Osmanlı Devlet-i ‘Aliyye’sinin birçok millet ve dini, altı yüz yıl nasıl bir arada tuttuğunu ve nasıl idare ettiğini öğrenmiş olacaklar" diyor. Osmanlı'nın devlet anlayışı, kanun rejimi, kanunların uygulanış biçimi ve adalet yöntemleri üzerine hocanın pek çok özel araştırması bu kitapla elimizin altında.

Üçüncü kitap oldukça trajik. Sadece 9 yıl tahtta kalmasına rağmen Türk tarihinde adı en fazla geçen fakat üzerine en az eser bırakılmış hükümdarlardan biri olan Sultan Alp ArslanCihan Piyadeoğlu kaleme almış. 1071’de Malazgirt Ovası'nda destan yazmış ve Türk tarihinin efsane isimlerinden biri olmuş Sultan Alp Arslan bu kitapta daha önce yayınlanmış belgeler ve üzerine ciddiyetle değinilmemiş konulara dair dikkat çekici bir nitelikte. Sultan Alp Arslan'a dair daha hatırı sayılır bir çalışma olarak Mehmet Altay Köymen’e ait "Alp Arslan ve Zamanı" adlı eseri de zikretmek lâzım ki yayımlanma tarihi 1972. Kurucu bir hükümdar fakat eserler bir elin parmakları kadar.

Neşredilen dördüncü kitap "Zamanın İskender'i" ve "Şarkın Sultanı" olarak isimlendirilen IV. Murad'a dair. Prof. Dr. Abdülkadir Özcan’ın çok kritik tarihi vesikalara dayanarak hazırladığı bu eserde Sultan Osman’ın hazin sonu ve I. Mustafa’nın sadece birkaç ay süren ikinci saltanatından sonra Kösem Sultan’ın bir projesiyle henüz 11 yaşında tahta geçen IV. Murad'ın seferleri, şahsiyeti ve günümüze etkileri anlatılıyor. Kitabın önemli bir noktası dönemin hem iç hem dış olaylardan bahsederek bir nevi çapraz okuma yapmaya imkân sunması.

Gerek akademik çalışmalar yapanlar gerekse tarih konusunda merakı bol olanlar için bu dört eser oldukça önemli. Kronik Kitap'ın Türk okuyucusuna ve tarih düşüncemize hizmetlerinin daimi olması temennisiyle, bu kitaplar tavsiye olunur.

Ayrıca yayınevinin eserlerini takip etmek için Facebook hesabı şurada, gelişmeler için Twitter hesabı burada, Instagram hesabı ise orada...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.