09 Ocak 2017

Muhafazakarlığı seçmek, köleleştirici sonuçlar doğuruyor


Kendi özgünlüklerini, kendine özgü nitelikleri, kavram ve kurumları, dili ve bilgiyi kaybeden bir kültürün, kaybettiklerini bütünüyle kazanma mücadelesi vermeksizin yapısal bir yenilenmeyi, yeniden inşa'yı gerçekleştirmesi beklenemez. Parçaların diliyle, kabileci ve hizipçi bir dille/yaklaşımla yeni bir hikaye oluşturulamaz, insanlığa hitap edilemez, yeni bir kültür ve medeniyet kurulamaz.

Yapısal bir yenilenmeyi, yeniden inşa'yı konuşmaya, bu konuyu gündeme almaya, bu konu etrafında programlar oluşturmaya cesaret edemeyen düşünce ve kültür dünyamız çareyi, her türlü muhafazakarlıklarla bütünleşmekte buluyor. Muhafazakarlığı, statükoyu ve konformizmi seçmek, rahatlığı ve çıkarı seçmek, ayrıcalıklı konumları seçmek şeklinde tezahür ediyor. Muhafazakarlığı, konformizmi seçmek, hiç bir şeye direnmemek gibi köleleştirici sonuçlar doğuruyor.

İdeolojik fikirler, ideolojik putlar ve putlaştırmalar, emperyalizm aracılığıyla, ideolojik hakimiyet sağladı. Bugün, bu hakimiyet, kimi zaman kültürel, kimi zaman politik, kimi zaman ekonomik yollarla sürdürülüyor. İdeolojik putlarla hesaplaşmayı düşünmediğimiz için, onlarla birlikte yaşıyoruz, hatta, hayat tarzlarımızı ve ilgilerimizi bu putlar belirliyor. Liberal bireyciliğin oluşturduğu insanlık dışı rekabetten rahatsız değiliz. Cansız, ruhsuz kurallar, yapaylıklar içimizi kötürümleştiriyor.

Sömürgeciler, “uygarlaştırma misyonu” gibi çok aşağılayıcı, rencide edici bir klişe aracılığıyla, dünyayı ve insanlığı, uygar ve barbar dünyalar şeklinde ikiye böldüler. Modernliğin mekanik bir insanlık modeli oluşturduğu günden bu yana her tür bütünlüğü, her tür normalliği, her tür doğallığı, her tür içtenliği kaybettik. Varoluşsal bütünlük parçalandı, rasyonalist kategorilere bölündü. Bugün, hiç bir dünya görüşü, hiç bir felsefe bütünlük üzerinde çalışamıyor, hiç kimse bütünlüğün dilini kullanamıyor.

Atasoy Müftüoğlu
(Yenişafak, 09.01.2016)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.