24 Ocak 2017

Neler olup bittiğini anlamaya ve konuşmaya cesaret edemiyoruz


Müslümanlar olarak, kendimizi İslam medeniyetine nispet edebileceğimiz temelleri, nitelikleri, ölçütleri ve ilkeleri biber birer kaybediyoruz, medeniyet ufkunun sınırları dışına çıkıyoruz. Her toplumda, hayatın her alanında kısmi algıların, etnik/mezhepçi/hiçipçi algıların, tarzların neden olduğu travmatik aşırılıklar yaşıyoruz. İslami varoluşumuzu yeniden ve hemen şimdi sorgulamamızı gerektiren dar görüşlülükler, bencillikler ve taşralılıklarla kuşatılmış bulunuyoruz.

Aziz İslam, hayata, tarihe, olaylara, insanlığa ve insanlara mümkün olan en geniş açıdan bakmak anlamına gelirken, bugün, bunun tam tersi bir tavrı seçiyor, her şeye, her yere, her kese mümkün olan en dar açıdan bakmaya çalışıyoruz. Tarihin taşrasında yaşamaya mahkum oluşumuz, kültürel anlamda, estetik anlamda taşralılık ve köylülükle çok yakından ilgilidir. Kültür, bireysel ve toplumsal davranışların/değerlerin niteliksel bir çerçeve içerisinde somutlaşmasıdır. Müslümanca düşünmek, pratik hayata yansıtmak üzere düşünmekle başlar, soyut değerlendirmeler/yorumlar yapmak üzere düşünmekle değil. İslami sorumluluk, aklı/bilgiyi/bilimi hayatın içerisinde dönüştürücü bir bilinç, ahlak ve estetik şeklinde tecrübe ve temsil edilebilir kılmayı gerektirir. Aklı/bilgiyi/bilimi, temsil ve tecrübe amacı taşımaksızın araçsallaştırmak, çıkar ya da ticaret konusu yapmak, kalplerimizi/bilincimizi birleştiren iradeye saygısızlık anlamı taşır.

Günümüzde, İslami bünye içerisinde tahayyül edilmesi mümkün olmayan bölünmeler, karşıtlıklar, çatışmalar yaşanıyor. Gerçekte ne olup bittiğini, neler olup bittiğini anlamaya ve konuşmaya cesaret edemiyoruz. Bu konular etrafından güncel spekülasyonların sınırları bir türlü aşılamıyor.

Atasoy Müftüoğlu
(Yenişafak, 24.01.2017)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.