24 Ocak 2017

Sermaye toplumsal hareketleri bugüne kadar oyaladı ancak deniz bitti


Bir yanda robotlara iş yaptıracak düzeyde gelişen teknoloji, diğer yanda yine aynı teknolojinin sebep olduğu işsizler ordusu. Soru şu? Eğer öldürücü rekabet şartları sermayeyi maliyetleri düşürmeye zorlayan bir faktör olarak robot kullanmaya mecbur ediyorsa işçilerin hali ne olacak? Eğer sermaye insan çalıştırmaya devam edecekse bu sefer sermayenin hali ne olacak? Sermaye işçi yerine robot çalıştırarak rekabet sağlayabilecek duruma gelecekse ürettiği bunca ürünü çalışmayan/işsiz insana nasıl satacak?

Endüstriyel kapitalizm farklı yöntemlerle bugüne kadar varlığını sürdürebildi. Sermaye, sendikal dönem öncesi 1800'lere kadar emeği olabildiğince sömürerek büyük paralar kazanmıştı. 1850'lerde isyanlar başladı. İsyanlar sonrası işçilerin mesai/maaş/mekân şartları düzeltildi. Ardından müzmin buhranlar dönemi 1900'lerde başladı. Bu arada artan işçi eylemleri komünistlerin üzerine yıkılarak durum bir süre daha idare edilmeye çalışıldı. 1980'lerde ise sermaye kendi ülkelerinin burjuvalaşmış işçilerinden usandığında radikal bir karar aldı ve sanayiyi Uzakdoğu'ya kaydırarak ucuz işgücü sorununu aşmaya yöneldi. Ancak bugün bir devrin sonuna gelmiş bulunuyoruz.

Sermaye toplumsal hareketleri bugüne kadar gayet mahirane oyaladı, ancak deniz bitti. Çin zenginleşip kapitalistleşti ve Batılı sermayeye ucuz işgücü sağlayamaz oldu. Çin'in yerine Vietnam gibi fakir ülkelerin de iletişim ve bilişim sektörleri için gereken altyapıyı kurması çok zor.

Sermaye sanayiyi terkediyor ve sancılı/krizli yeni bir dönem insanlığı bekliyor…

Semih Akşeker
(Yenisöz, 19.01.2017)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.