25 Ocak 2017

Yedikıta'dan Röportaj Serisi kitapları

Geçtiğimiz Aralık ayında 100. sayısını çıkaran tarih ve kültür dergisi Yedikıta, yeni bir seri başlatarak yüz sayı boyunca yapmış olduğu röportajları bir araya topladı. “Temel gayelerimizden biri, okuyucularımıza en doğru tarihî bilgileri ulaştırmak, konusunda uzman kişileri konuşturmaktı. Bu noktada düşündük ki, benzer konu başlıkları altındaki yazılarımızı/röportajlarımızı bir araya getirip kitaplaştırırsak, bu konularla ilgilenen okuyucularımız için büyük bir kolaylık yapmış olacağız.” diyen Yedikıta Dergisi’nin röportajlar serisinin ilk kitabı Osmanlı Gidince başlığını taşıyor.

Dergi ekibi, şimdiye kadar yayınladıkları röportajları bir araya getirince, Osmanlı’nın mührünü vurduğu fakat bugün sınırlarımız dışında kalan topraklar ve Osmanlı’dan sonraki “biz” hakkında hayli sohbet ettiklerini görmüş ve bunları müstakil bir kitapta toplamış. Kitaptaki söyleşiler arasında Evlad-ı Fatihan, Ortadoğu, Ayasofya, üçte ikisi vakıf arazisi olan Kıbrıs konuları yer alıyor. En dikkat çekici röportaj ise, İstanbul’dan kalkıp Bulgaristan’a giden ve meşhur akıncı beylerinden Malkoç Bey’in türbesini tamir ettiren “modern zamanlarda bir akıncı”yla yapılmış. Osmanlı Gidince’de, hayatını İstanbul’a adamış meşhurlardan İbrahim Hilmi Tanışık’ın, onun gibi İstanbul sevdalısı torunu İbrahim Akın Kurtoğlu’yla da bir söyleşinin bulunduğunu hatırlatalım.

Serinin ikinci kitabı ise Geçmişin İzinde. “Konuşma dilinin, düz bir metinden her zaman daha keyifle okunabilir olduğu gerçeğinden hareketle, dergimizden seçerek bir araya getirdiğimiz bu röportajların her birinin size yeni bir pencere açacağına eminiz.” sözleriyle esere dikkat çeken Yedikıta Dergisi, bu kitapta özellikle sahaflara ve kitaba geniş yer vermiş. Zira “ciddi emek mahsulü, ecdat yadigârı yazma yahut matbu kitaplarımız, kültür ve medeniyetimizi sırtlayan en mühim unsurlardan.” Sahaflığa dair orijinal bilgiler edinebileceğiniz söyleşiler bir tarafa, özellikle iki duayen; Raif Yelkenci ve Muzaffer Ozak’ın ses kayıtlarının deşifresi olan ilk defa yayınlanmış metinler kitaba ayrı bir değer katmış.

Toplum hafızasına yanlış olarak yerleşmiş tarihî hadiselerin aslını ve doğrusunu yazma”yı kendisine düstur edinmiş Yedikıta Dergisi, kitapta yer alan Osmanlı korsanları konusunda Prof. Dr. İdris Bostan’la yaptığı röportajla ciddi bir yanlışı düzeltiyor.

Gelelim en önemli tarihî bilgiye. İstanbul’un fethi sırasında Fatih Sultan Mehmed’in gemileri karadan yürüttüğü hep bilinir. Fakat bir kere değil, iki kere yürütülmüş olma ihtimalini duydunuz mu hiç? İşte ilk defa dile getirilen bu konu hakkında Prof. Dr. Feridun Emecen’in anlattıkları da bu kitapta.

Sizlere daha rahat okunabilir bir tarih metni ulaştırmak gayesiyle yaptığımız birbirinden güzel diğer röportajlarımız için sayfaları çevirmeye başlayabilirsiniz.” diyen Yedikıta Dergisi ekibini tebrik ederiz. Keyifli okumalar…

Osmanlı Gidince
Bu kitap sizi kâh alıp götürecek Rumili’ne, Osmanlı’nın kuruluş yıllarından 20. asra kadar uzanan ibretlik bir tarihi anlatacak, kâh sömürgecilik kıskacındaki Ortadoğu’da gezdirecek. Söyleşimizin birinde, Akdeniz’in üçüncü büyük adası ve doğu Akdeniz ticaret yollarının kavşak noktası, Hala Sultan mihmandarı Kıbrıs’ı dinlerken, bir diğerinde bu adanın üçte ikisinin vakıf arazisi olduğunu öğreneceksiniz. Hâlâ acıları dinmemiş, tarihi savaş ve göçlerle yazılmış, Osmanlı’dan sonra da istikrar ve huzur devri kapanmış olan Kırım’ı daha iyi anlayacak ve “Ah Kırım!” demeden yapamayacaksınız. Bu arada, biliyor musunuz Ayasofya Medresesi niçin yıkılmış?…
Röportaj yapılanlar: Ali Osman Uysal, Prof. Dr. Ara Altun, Prof. Dr. Azmi Özcan, Birdal Kanmış, D. Mehmet Doğan, İbrahim Akın Kurtoğlu, Prof. Dr. İdris Bostan, Kemal Gurulkan, Osman Kılıç, Prof. Dr. Semavi Eyice, Prof. Dr. Suphi Saatçi, Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak, Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, Prof. Dr. Yücel Öztürk.

Geçmişin İzinde
Bu kitap size, İstanbul’un fethi sırasında gemilerin bir değil iki kere karadan yürütüldüğünü ve Osmanlı korsanlarının haydut değil birer deniz gazisi olduğunu söylüyor. Bir taraftan gerçek tarihçilik tarih mi oluyor ve üniversitelerde tarih eğitimi yeterli mi sorularına cevap ararken, diğer taraftan gurbet elde şehit düşen Ertuğrul Firkateyni’ne bir romancının merceğinden bakıyor. Belki de en ilginci, bugün görülmek imkânı olmayan bir vakaya şahitlik ederek, Osmanlı bürokratının terekesinden elli divan çıktığını adeta haykırıyor…
Röportaj yapılanlar: Prof. Dr. Abdülkadir Özcan, Adil Sarmusak, Yrd. Doç. Dr. Adnan Eskikurt, Ahmet Ercan, Prof. Dr. Atilla Çetin, Prof. Dr. Azmi Özcan, Emin Nedret İşli, Prof. Dr. Feridun Emecen, Halil Bingöl, Prof. Dr. Hayrunnisa Alan, İbrahim Manav, İbrahim Sofuoğlu, Prof. Dr. İdris Bostan, Prof. Dr. İsmail Erünsal, Lütfi Bayer, Prof. Dr. Mehmet Akif Ceylan, Mevlüt Ceylan, Prof. Dr. Muammer Demirel,Murat Kargılı, Ömer Ertur, Turan M. Türkmenoğlu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.