03 Ocak 2017

Yunanistan'ın Anadolu Hayali: 1919-1922


Birinci Dünya Savaşı'nın başlamasından hemen sonra, Ocak 1915'te İngiltere, Yunanistan'ın Antant safında savaşa girmesi halinde kendisine Anadolu'da "büyük bölgesel tavizler" önerdi. Bu teklifle harekete geçen bir dizi olay, trajik bir biçimde 1922'de Yunan Smyrna'sının (İzmir) yok oluşu ve Anadolu'daki Helenizm'in kökünden sökülmesi ile sonuçlandı.

Michael Llewellyn Smith, İzmir'deki Yunan İşgali'ni ve Anadolu'daki savaşı, Yunanistan'ın "Megalo Idea"sı ile Büyük Güçlerin Ortadoğu'daki rekabetlerinin arka planına yerleştirir. Yunan devlet adamı Eleftherios Venizelos'un "İyonya Hayali"nin kökenlerinin izini, Lloyd George ile paylaştığı Doğu Akdeniz'de bir İngiliz-Yunan Anlaşması ile ilgili fikirlerinde takip eder. Bu sürükleyici öykü, modern Yunanistan'ın politikalarını ve toplumunu şekillendiren felaketin eksiksiz bir hikayesidir.

"Ionian Vision, Thucydides'e layık bir temaya sahip... Bay Llewellyn Smith kaliteli, ihtiyatlı, ilginç bir çalışma üretmiş." (International Affairs)

"1919-22 arasındaki Anadolu Seferi, her anlamda bir Yunan trajedisiydi. Bay Llewellyn Smith'in bu felaketi anlatan akademik versiyonunun hünerleri arasında, kitap boyu sürdürdüğü huzursuz bir telaş ve her şeye rağmen umudu yitirmemek algısı yer alır... Saf fakat eksiksiz bir hikaye." (Times Literary Supplement)

"... durmaksızın okunabilen, büyük bir emekle araştırılmış ve ayrıntılı biçimde belgelenmiş... Bay Llewellyn Smith, savaş ve diplomasiyi anlattığı bu sürükleyici, dramatik ve melankolik destanda, büyük önem taşıyan büyülü bir tarihi çalışma sunuyor." (Lord Kinross, Books and Bookmen)

"20. yüzyılda Yunanistan'ın çapraşık politikalarını anlamak için araştırma yapan kişilerin mutlaka okuması gereken bir eser." (Richard Clogg, News Society)

Michael Llewellyn Smithİngiliz bir diplomat olup Moskova, Paris, Varşova ve Atina’da hizmet etmiştir. Evli ve iki yetişkin çocuk sahibidir. 1960’ın başlarından itibaren Atina’da farklı süreler boyunca öğrenci, öğretmen, yazar ve diplomat olarak yaşamış ve çalışmıştır. İlk olarak 1973’te yayımlanan “Ionian Vision” kitabı, St.Antony’s College, Oxford’da yazdığı doktora tezi temel alınarak yazılmıştır. Asıl araştırma askerî cunta devrinde Atina’da yapılmıştır. Michael Llewellyn Smith ayrıca The Great Island: a Study of Crete (Longman’s, 1965) (ç.n. Büyük Ada: Girit Üzerine bir Çalışma) adlı eserin de yazarıdır. 1996’da Yunanistan’a İngiliz Büyükelçisi sıfatıyla atanmıştır.

Yunanistan'ın Anadolu Hayali: 1919-1922
Tarihçi Kitabevi, 432 Sayfa, 36 TL

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.