11 Nisan 2017

Allah'ın takdir ettiği


“Bilmiş ol ki, şu ümmet sana bir fayda vermek için ittifak etse, Allah’ın takdir ettiğinden başka bir fayda veremez. Sana bir zarar getirmek için de toplansalar Allah’ın takdir ettiğinden başka bir zarar yapmazlar. Kalemler kurumuş, sahifeler dürülmüştür.”

(…) Ben mesela kendi payıma bir şey yaparken acaba beni öldürürler mi diye korkmam. Diyelim ki bir toplumda bazı insanların hiç hoş karşılamayacağı ama bazı insanların da pek hoş karşılayacağı bir faaliyette bulunuyorum. Bu durumda, kendi payıma hoş karşılayanların tebessümlerini, hoş karşılamayanların çatık kaşlarını hesaba katarak onların hesabını yaparak bir yol yürümem. Bu yıllardan beri böyle. Neden? Çünkü beni hiçbir insanın öldüremeyeceğine inanıyorum. Yani beni öldürürse Allah öldürür. Çünkü beni Allah yaratmıştır, bana canı o vermiştir. Dolayısıyla beni Allah’tan başkası öldüremez.

O yüzden ben şunu yaparsam filancalar beni öldürür demem. En azından beni biri öldürecek korkusuyla o işi yapmaktan geri durmam. O işi yapmaktan geri durmamın başka sebepleri olabilir. Aynı şekilde birileri beni alkışlayacak, birileri bana bir takım imkanlar bahşedecek diye de bir şey yapmam. Bana gelen faydanın o insanların vesilesiyle gelmesi mümkündür; ama o insanlar tarafından gelmesi sözkonusu değil. Ben mesela rızkımı temin için hiç kimsenin ağız kokusunu çekmem. Diyelim ki bir işyerinde çalışıyorum ve patrona şirin gözükerek maaşımın artabileceği ihtimali var. Bu ihtimalin gerçekleşmesi için herhangi bir şey tecrübe etmek bana her zaman mantıksız bir şey olarak görünmüştür. Buna mukabil, genç yaşlarımdan itibaren, bazı asgarî avantajlar, dünyada asgarî yaşama imkanları bakımından Allah’a dua etmişimdir ve bu dualarımın hepsi de kabul oldu. Ben her zaman kendi hayatımın nasıl yürüdüğüne kendim hayret etmişimdir. 

İsmet Özel, Kırk Hadis

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.