10 Nisan 2017

Birileri yavrularımızı katlediyor


Çocuklar yalan söylemezler, yalanı sonradan öğrenirler. Çocukların şehvet kaynaklı suçları yoktur. Bilmedikleri şeyi biliyormuş gibi yapmazlar. Paranın ne işe yaradığını bilmedikleri için ilgi alanları içerisinde yoktur. Makam ve mevkinin ne demek olduğunu bilmezler bu açıdan da üç paralık dünyalık mevkiler için arkadaş satmazlar. Bu ve bunun gibi pek çok haslet uzun çabalar neticesinde yetişkin bir insanda oluşturulursa o kişi Kamil İnsan olur. Demek ki Kamil İnsan aynı zamanda içindeki o saf çocuğu bulup çıkaran kişi demektir.

...

Kendisi de bir Dergahın bahçesinde oynayarak büyüyen Nazım Hikmet'in bir şiirinde geçen ve daha sonra şarkılara söz olan “Çocuklara Kıymayın Efendiler” dizesini, sadece ve sadece bu dizeyi face'te paylaştım. Gelen yorumlardan bir tanesi garipti. “Çocuk veled-i kalptir hoca” diyordu bir arkadaş. A dostum şunu da bil ki biz tasavvuf düşüncesinin o muhteşem tefekkürü içerisinde müstağrak iken birileri yavrularımızı katlediyor. Yeryüzündeki sorumluklarımızı ihmal etmeyelim. Afak ve enfüs seyr-i süluku beraber yapılır. Yolumuzun büyükleri olan Veysel Karani'ler, Necmeddin-i Kübra'lar nasıl vefat ettiler okuyalım görelim. Çocuklar geleceğimizdir…

Mahmud Erol Kılıç

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.