06 Nisan 2017

“Büyük Gerileme” karşısında neler yapılabilir?


"Bir dünya düzeni çökerken, o düzen üstüne tefekkür başlar."
- Ulrich Beck, 2011

Dünyanın birçok yerinde neden sağ popülizm neredeyse eşzamanlı olarak yükseliyor? Bu yükselişin arkasındaki sosyolojik ve ekonomik nedenler ne? “Radikal piyasacı” küreselleşmenin açmazlarına verilecek tek cevap sağ popülizm mi? Küresel iklim değişikliğinin küresel göç üzerindeki etkisi ne? Mevcut yönetimlerin bu sorunlar karşısında aldığı tutumlar kimi korumaya yönelik? Yabancı ve göçmen düşmanlığını, giderek ırkçılığı körükleyen ekonomik ve sosyal politikaların dışına nasıl çıkılabilir? Alt sınıflarla orta sınıfların talepleri hangi noktalarda buluşup hangi noktalarda ayrılıyor? Bütün bunlardan kimlik siyasetine sıkışıp kalmış olmamız mı sorumlu? “Büyük Gerileme” karşısında neler yapılabilir?

12 dilde aynı zamanda yayımlanmakta olan kitaba Almanya, Fransa, İngiltere, ABD, Hindistan gibi ülkelerden katkıda bulunan on beş yazar bu ve benzeri küresel soruların cevaplarını arıyor. Bizim de günlük hayatımıza yakından temas eden bu tartışma uluslararası alanda www.thegreatregression.eu adresinde devam edecek.

Önsöz: Heinrich Geiselberger, 1. Demokrasi Yorgunluğu - Arjun Appadurai, 2. Nesnesini ve İsmini Arayan Semptomlar - Zygmunt Bauman, 3. Geç Neoliberalizmde İlerici ve Gerici Siyaset - Donatella della Porta, 4. İlerici Neoliberalizme Karşı Gerici Popülizm: Bir Hobson Seçimi - Nancy Fraser, 5. Bağımsızlaşma Paradoksundan Liberal Elitlerin Ölümüne - Eva Illouz, 6. Çoğunlukçu Gelecekler - Ivan Krastev, 7. Güvenli Avrupa - Bruno Latour, 8. Özgürlük Korkusunu Aşmak - Paul Mason, 9. Hınç Çağında Siyaset: Aydınlanma'nın Karanlık Mirası - Pankaj Mishra, 10. Cüret Etme Cesareti - Robert Misik, 11. Uygarlık Dışına Çıkma: Batı Toplumlarındaki Geriye Yönelik Eğilimler Üzerine - Oliver Nachtwey, 12. Küresel Gerilemeden Postkapitalist Karşı Hareketlere - Cesar Rendueles, 13. Neoliberal Kapitalizm İçin Sonun Başlangıcı: Bastırılanların Geri Dönüşü - Wolfgang Streeck, 14. Sayın Başkan Juncker - David Van Reybrouck, 15. Popülist Cazibe - Slavoj Zizek.

Hazırlayan: Heinrich Geiselberger
Özgün adı: Die grosse Regression Eine internationale Debatte über die geistige Situation der Zeit
Çeviri: Merisa Şahin, Aslı Biçen, Ahmet Nüvit Bingöl, Orhan Kılıç
Yayına Hazırlayan: Müge Gürsoy Sökmen, Savaş Kılıç
Metis Yayınları, 232 Sayfa, 23 TL

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.