11 Nisan 2017

Her partizan sadece klişelerle ve sloganlarla hareket eder


Umuttan söz edebilmeniz için gerçeklerle yüzleşmeniz gerekir. Umudun bir içeriği olmalı, umudun bir gerekçesi olmalı. Kapitalizmle İslâm arasında bağ kurmak hiçbir şekilde mümkün değildir. Ama bugün Müslümanlarla kapitalizm iç içe geçmiştir. Bu şu demektir: Müslümanlar, ahlâksız bir ekonomiye ikna edilmişlerdir. Halbuki Müslüman bütün tavrını, tarzını, her şeyini ahlâki zeminde kurmak zorundadır. Ahlâksız, merhametsiz, vicdansız, sınırsız derecede sömürgeci, fırsatçı, oportünist bir ekonomik düzenle Müslümanların bütünleşmesinin kabil-i izah bir yanı yoktur ve buradan bir umut çıkarılamaz.

Artık her şey "hesap yapan" düşüncenin sınırları içinde ifadesini buluyor. Yani hakikatin yerine matematik geçtiği günden beri biz hakikate yabancılaştık. Pek çok şeyin bugün mümkün olmayabileceğine, yani dinî olan bir şeyin bugün kamusal planda gerçek kılınmasının mümkün olmayabileceğine ilişkin neredeyse bir özgüven sorunu yaşıyoruz. Buradan şöyle bir sonuç çıkıyor: Müslümanlar bireysel dindarlığa ikna edilmişlerdir.

Evvela soru şu: Neden her şeye biz maruz kalıyoruz? Soru bu. Neden maruz kalıyoruz?

Bize "bir medeniyet doğar, yaşar, ölür" derler. Bu bir klişeden ibarettir. Bir medeniyet içerik ürettiği zaman boyunca yaşar ve büyük ölçekli değişim gerçekleştirdiği sürece hayatiyetini sürdürebilir. İçeriden bir yozlaşmaya, bayağılaşmaya neden olduğunda çöker.

Hangi eğilimin partizanı olursanız olun, her partizan sadece klişelerle ve sloganlarla hareket eder. Onlar "düşüncene düşünceye" çok yabancıdırlar. Hiçbir partizanın böyle derinlikli bir düşünceye sahip olduğu görülmemiştir çünkü onların ufku tek boyutludur ve her partizanın ufku tek akla dayalı bir ufuktur.

Atasoy Müftüoğlu
(Tamamı için: youtube.com/watch?v=omTacw1mLqo)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.