10 Nisan 2017

Kentsel dönüşümler halka dayatılmaktadır

Türkiye'de kentsel dönüşüm Van depremi sonrasında ilk defa siyasiler tarafından sorun olarak telâffuz edilmiş, biz de evvelce duymadığımız bu sorunla ilk defa böylece tanışmış olduk! Oysa deprem Türkiye'nin her zaman gerçeği idi ve kentsel dönüşüm hiç söz konusu edilmiyordu. Bugün kentsel dönüşüm konuşuluyorsa bu elbette deprem sebebiyle değil kentsel dönüşüm konusu edilen gecekondu/varoş bölgelerin (Fikirtepe'de olduğu gibi) şehir içinde kalarak çok değerlemiş olmasındandır. Zîra göçler ve nüfus artışı kent içinde boş arazi bırakmamıştır, yeni arsa/arazi de bulunamadığına göre geriye tek bir seçenek kalıyordu, o da deprem bahanesi ile gecekondu bölgelerini kentsel dönüşüm bölgeleri ilan etmek.

Kentsel dönüşümler gerçekte kapitalist piyasalara can vermek, sermaye için yeni iş/istihdam sahaları yaratmak için ortaya atılmışlardır. Bu sadece bizde değil bütün kapitalist ülkelerde böyle olmuştur. Halk deprem ya da bir başka bahane ile korkutularak, binalar güvenli ve çürük şeklinde damgalanarak, eski mahalleler varoş/gecekondu etiketiyle aşağılanarak, yasalar çıkartılarak… kentsel dönüşümler halka dayatılmaktadır, mesele kısaca bundan ibarettir…

Semih Akşeker

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.