21 Nisan 2017

"Size medh ü sena edenin yüzüne toprak atın."


Peygamberimiz Aleyhisselam: "Allah vefalı dostluk kuranları sever" buyurmuştur.

Sezai Karakoç üstadımızla görüşmemiz 60 seneyi geçmiştir. Allah razı olsun. Düşüncelerini yaşayan bir şair ve mütefekkirdir. Yapmayacağınızı niye söylersiniz emrinden uzak duran ve yine zulme meyletmeme emrine hassasiyetle uyan; Allah'ı unutmayan ve unutturmamak için şiirleri ve eserleri olan, konuşmaları hep bu mihval üzere olan zamanımızın bir hak rehberidir.

Şahidi olduğum, üstadımızın tek bir üzüntüsü vardır. Şu anda bu üzüntü devam etmektedir. O da şudur: Kendi şiir ve sözlerini, makalelerini okuyan, fakat o fikirleri bir maske yapıp kendisi yaşamayan kimselerin olması.

Üstadım, güneş doğunca, yeryüzü aydınlanıyor, fakat orada gül de görülüyor, çamur da. Siz bir ışık nöbetini aldınız ve devam ettiriyorsunuz. Allah razı olsun.

Sezai Karakoç Bey'e sordum: O kadar toplantı, belgesel çekimi yapılıyor. Siz niye hiçbirine katılmıyorsunuz? Sezai Bey dedi ki; "Peygamberimiz Aleyhisselam'ın bir sözü var: Size medh ü sena edenin yüzüne toprak atın..."

Abdullah Işıklar
(1937-2017 Yılları Arasında Türkiye'yi Aydınlatanlar, sf. 225 - 226)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.