08 Mayıs 2017

1499: Granada


Kim bu İspanyollar?

İspanya’daki Müslümanların bu son kalesinin teslim olmasından yedi yıl sonra Granada'daki camiler hala açık. Kılıcın zaferinin ardından haçın ilerleyişi çok yavaş. Başpiskopos Cisneros İsa’nın bekleyemeyeceğine karar veriyor.

Hristiyan İspanyollar burada sekiz asırdan beri yaşayan İslami kültürü benimsemiş İspanyollara moros diyorlar. Yahudi kültürden binlerce İspanyol çoktan sürgüne mahkum edildiler. Moros İspanyolların da vaftizle sürgün arasında seçim yapmaları istenecek; din değiştirmiş gibi yapan sahtekarlarsa Engizisyon’un odun ateşinde yanacaklar. İspanya’nın, Amerika kıtasını keşfetmiş olan İspanya’nın birliği farklı parçalarının birleşmesi sonucunda ortaya çıkmayacak. Başpiskopos Cisneros’un emriyle Granada’daki bilge Müslümanlar hapishaneyi boyluyor. Gökyüzüne yükselen alevler İslami kitapları, din, şiir, felsefe ve bilim kitaplarını, bu topraklarda yayılan ve buralarda gelişen bir kültürün sözlerini barındıran eşsiz nüshaları yutuyor.

Şehre yukarıdan bakan ince işçilikli El Hamra Sarayları bu zulme sessizce tanıklık ederken, çeşmeleri bahçelerine su vermeyi sürdürüyor.

Eduardo Galeano, Ateş Anıları I: Yaratılış
(Türkçesi: Süleyman Doğru/ Sel Yayıncılık)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.