05 Mayıs 2017

Sizinle konuşmaz beton duvarlar


Düzensiz, intizamsız, boğucu, yaşanmaz hale gelen bir şehirleşme ya da kentleşme anlayışı... Anadolu’nun en kırsalında bile verimli tarım arazilerine binalar yapılıyor. Bahçeler sökülerek arsaya dönüştürülüyor ve toprağın üzerinde beton yükseliyor. Önümüzdeki on yıllarda ayağımızı basacak toprak, çiçek yetiştirecek bahçe, sebze ve meyve yetiştirecek tarla bulamayacağız. Beton yiyeceğiz sanırım o vakit.

Evet, ciddi bir tehdit ve tehlike karşısındayız ama görmüyor, duymuyor, bilmiyor taklidi yapıyoruz. Binlerce inşaat mühendisinin, mimarın iş bulamadığı ya da başka işlerle uğraştığı ülkemizde cebinde üç beş kuruş parası olan, arsası olan herkes müteahhitlik yapmaya başladı. Belediyelerin sorumsuzlukları ve sürekli imar değişiklikleri az sermayeyle çok para kazanmak isteyenleri acayip heveslendirdi. Sonrasında huzurun olmadığı milyonluk, milyarlık evler, lüks siteler…

Evlerin metrekaresi büyüyor ama metrekareye düşen huzur gün geçtikçe küçülüyor. Şimdiki evlerin bir hikâyesi yok. Nefesi, soluğu… Sizinle konuşmaz beton duvarlar. Söyleşmezler kimseyle… İçinizdeki mekânsızlığa çare olmazlar aksine mekân özlemini büyütürler…

Modernleşen Türkiye!... Ata, dede hamaseti köpürten Türkiye!... Ne modernleştik ne de ata dede mirasına sahip çıkabildik. Modern değiliz çünkü birey olamadık. Özneyi ve özgürlüğü(!) gerçekleştirebilmiş değiliz. Toplumsal yaşamı rasyonalize edemedik. Dindarlıkla sekülerlik arasında gidip geliyoruz. Gelenekçi hiç değiliz.

Muaz Ergü
twitter.com/muazergu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.